НОВИ СИМБОЛИ ГРАДА: Цветни трг и Улица Вука Караџића отворени до краја године (ФОТО)
Цветни трг ће бити завршен 15. Децембра, како је и најављено, радници на њему раде свакодневно од раних јутарњих часова, рекао је гостујући на Студију Б градски менаџер Горан Весић. Он се како је навео, јутрос састао са директорима компанија које учествују у том послу и дефинисане су последње обавезе за наредних десет дана.
- Доњи плато је почео јуче да се излива и у наредних седам дана ћемо имати потпуно урађене плоче. У наредних неколико дана мењамо коцке на тротоару у Краља Милана, а грађани већ могу да виде да смо урадили четири кућице. У једној ће бити Туристичко - информативни центар, две ће бити цвећаре, а у четвртој ће се продавати антикварне књиге. Горњи део платоа ће бити завршен у наредних седам дана. Заиста мислим да ће Цветни трг бити најлепши трг у Београду – истакао је Весић.
Он је подсетио да је конкурс за Цветни трг урађен 2001. године, те да се, како је навео, очигледно сматрало да он није важан и улагало се у друге ставри.
- Мислим да треба више да улажемо у тргове, ове године смо урадили више преко 40 малих скверова, завршили смо и конкурсе за Трг републике, Теразије, за трг између Народне скупштине, Председништва и Скупштине града. Морамо да променимо центар града како би постао бољи за људе, али и да туристи имају шта да виде. Цветни трг је био некако сакривен, ту се налазио зид од кога се он није видео када се пролазило улицом, овде су биле цвећаре у које је мало ко улазио. Овим пројектом смо трг отворили, добили једно ново место где ће људи долазити. У доњем делу ће 4. фебруара бити постављен споменик Бориславу Пекићу. Можете да видите да смо место за споменик већ припремили. На једном делу трга смо се договорили са Удружењем драмских уметника Србије и Југословенским драмским позориштем да поставимо статуе десетак српских глумаца из сцена позоришних представа. Верујем да ће овај трг пострати права атракција и место у које неће само долазити Београђани, већ и људи са стране, јер ће бити јединствен – нагласио је Весић.
Према његовим речима, следеће године ће почети реконструкција Каленић пијаце, али и да град припрема реконструкцију Његошеве улице.
- Већ ове године ћемо радити реконструкцију локала око пијаце, а наш градски урбаниста Милутин Фолић је дао налог да се уради конкурс за уређење Његошеве улице. У првој фази планирано да део Његошеве улице од Курсулине улице до Дирекције за грађевинско земљиште постане мали трг. Затим је идеја да се од Курсулине улице на доле полако затвара Његошева и да се претвара у пешачку улицу. Биће решен и проблем паркирања јер се тражи могућност да се направи паркирање испод улице, као у Мадриду и Барселони. Тако ће Врачар добити пешачку улицу какву заслужује, јер свака општина у нашем граду треба да има једну такву улицу. Тако ћемо имати више атракција у граду, Београд је прелеп град у коме треба да развијамо различите делове града – прецизирао је градски менџер и изразио наду да ће Град наредне године "урадити нешто и са Скадарлијом".
Ми који тренутно водимо овај град заиста га и волимо, рекао Весић и додао, и покушавамо да урадимо нешто да би грађани могли да кажу да неко води рачуна о томе да се сви лепи делови града ураде и буду истакнути.
На питање новинара шта га чини поносним после скоро две године мандата у граду Весић је рекао да је то "обнова београдског духа и уређење града".
- У Београду смо смањили буџетски дефицит, већ две године радимо без иједног кредита, консолидовали смо јавна предузећа, решавамо проблем недостајуће инфраструктуре и све су то важни успеси. Али то је нешто што морате да урадите ако пратите политику Владе Србије и то се напросто подразумева. За мене је највећи успех то што Београд постаје лепши и уређенији и то што ова градска власт има визију развоја града. Мислим да ће неке будуће генерације сматрати да је наша одлука да се центар града претвори у пешачку зону историјска за развој града. Сада су радови у Улици Вука Караџића, следће године ћемо затворити Обилићев венац од Змај јовине до гараже, па део према Улици цара Лазара и онда ће бити затворена Васина улица, када се буде радила гаража на Студентском тргу. Ми ћемо у наредних четири до пет година имати потпуно урађену пешачки зону између Трга републике, Зеленог венца, Браће Југовића и Тадеуша Кошћушка, односно Париске улице. По томе ће се Београд памтити јер сви велики градови у свету имају пешачке зоне, то ће оживети центар града. Последњих деценија радње одлазе из центра града, јер је некада неко донео погрешну одлуку да се тржни центри граде у у центру а свуда у свету су на периферији. Нама треба нови концепт како бисе оживео центар града, а то је пешачка зона. Истовремено са тим ће бити и изградња подземних гаража, радићемо гаражу на Студентском тргу, проширење гараже Обилићев венац, радиће се гаража поред Бранковог моста, као и гаража испод Трга републике како би грађани који живе у центру имали где да паркирају аутомобиле - објаснио је градски менаџер.
Он је навео да ће се следеће године уређивати фасаде за шта ће бити издвојена средства.
- Радићемо целе блокове, радиће се цела Бранкова улица, део Карађорђеве улице и Косанчићев венац, посебно сам на то поносан. У Београду ми највише смета сивило. Овај град треба да постане бео и да оправда име које носи – казао је Весић.