НОВИ ЗАХТЕВ СВЕТСКЕ БАНКЕ БЕОГРАДУ: Смањите број запослених!
Очекујемо да ће влада до краја јуна дефинисати циљ за 2016. када је реч о броју запослених у јавном сектору, каже шеф Канцеларије СБ у Београду Тони Верхеијен.
Он је појаснио да се под тим подразумева колико ће људи у овој години остати без посла. Он је, у изјави новинарима, подсетио да се влада обавезала да смањи број запослених за 14.500 до краја децембра 2015.
- То је потврђено и чекамо резултате, а нови циљ за 2016. требало би да буде договорен кад влада буде формирана - рекао је Верхеијен.
ВУЧИЋ: Решићемо питање РТБ Бора, Ресавице и Галенике
Број запослених у јавном сектору који ће ове године остати без посла зависиће од анализа које Светска банка и Влада Србије тренутно спроводе, а обухватају и здравство, образовање и сектор социјалне заштите.
Ако број позиција које би требало да се смањи не сретне фискални циљ који је договорен са ММФ-ом, онда би требало да влада нађе неки други начин да уштеди. О томе се још разговара и о циљевима за 2017 - објаснио је он и навео да Светска банка очекује да ће влада бити посвећена том циљу и да ће поставити циљ у контексту Закона о максималном броју запослених у јавном сектору до краја јуна.
ЕВРОПСКА БАНКА ПРОГНОЗИРА: Железара диже српски БДП на 3,8 одсто
Верхеијен је навео да није реч о фиксном броју који је неко одредио, већ ће се то дефинисати на основу анализа.
- Тражимо равнотежу како би добили јавне услуге које су ефективне и да Србија има капацитет да се прикључи ЕУ и да постигне фискални таргет и то је комплексна једначина - рекао је он.
Упитан зашто влада касни с овом мером, одговара да није реч о кашњењу, већ је компликован је процес.
ММФ ПОТВРДИО: Раст БДП-а Србије 1,8 одсто у овој години
- Није лако оценити шта у школи, здравственој или социјалној установи недостаје, где је мањак а где вишак. Морало би да се види шта је однос учитеља и особља који то нису, медицинског и немедицинског особља и који је прави микс. Није да влада касни, него желимо ово да урадимо како ваља - рекао је Верјеијен.
Он је констатовао да нема много вишкова када је реч о немедицинском особљу, па ће предлог бити да се смањи број немедицинског особља.
- Ако гледамо институције централне владе, предлажемо да се укину одељења, пре него појединци унутар одељења. Тренутно неке функције обавља пет различитих министарстава уместо да то ради једно - рекао је он додајући да то не треба да се ради на политичкој основи.
ШОК У ШВАЈЦАРСКОЈ: Пропада једна од највећих банака
Верхеијен је објаснио да у овај програм нису укључена јавна предузећа, она имају посебне програме базиране на стратегији владе.
- За Србијагас је план консолидације одобрен ове године, за ЕПС у јуну прошле године, за Железнице на лето прошле године. На основу рокова које је влада одредила подржавамо процесе - рекао је он.