ОБАМА ПРЕД УН: Овако је Америка бранила међународно право
Говорећи пред УН данас, амерички председник Барак Обама, истакао је нужност поштовања међунардних правила и норми, и подвукао да светске силе нарочито морају да спроводе међународна правила.
"Живимо у интегрисаном свету, свету у којем сви имамо улог у успеху других. Нико овде не може да се изолује од тих сила интеграције. Ако не можемо ефикасније да радимо заједно, сви ћемо трпети последице такве политике. То важи и за САД, без обзира на то колико је јака наша војске и економија", рако је Обама, истакавши да је свима у његовој земљи јасно да "САД не може сама да реши светске проблеме".
Обама: "У ираку смо научили да ни најјача војска на свету ни новац не могу да уведу стабилност у другој земљи. Ту смо схватили да ако не уведемо и дуге државе, нећемо успети."
"Светске силе нарочито морају да спроводе међународна правила", рекао је Обама и понудио конкретне примере.
Иранска нуклеарна криза
"Када је НПТ споразум о неширењу нуклеарно оружја био угрожен акцијама Ирана, увели смо санкције, као и многи други у овој сали. Хтели смо да покажемо да међународни закон и договори и даље важе.
Санкције Ирану нису биле само казне већ и метода којим би иран доказао да жели мирнодопски нуклеарни програм. Две године су смо преговарали, уз помоћ Русије, Кине и других држава, а резултат је био договор који спречава Иран да створи нуклеарно оружје, а доноси користи мирнодопског".
"То је снага међународног система када ради како треба. То исто требамо свуда да спроведемо", напомиње Обама.
Није нам намера да "изолујемо" Русију
"Ми тамо имамо мало економских интереса. Знамо за дубоке историјске односе две земље, али не можемо да гледамо како се суверенитет и територијални интегрите земље крши а да то не буде кажњено. Јер ако дозволимо да се то данас деси у Украјини без казне, онда сутра може да се деси и некој земаља које овде данас седе. То је суштина наших санкција Русији, а не наша жеља да се вратимо Хладни рат".
"Санкције су довеле до економске стаганције, пада рубље и емиграције талентованих Руса. Замислите да се Русија од почетка укључила у праву дипломатију и радила са Украјином и међународном заједницом да њени интереси буду заштићени. То би било далеко боље за Украјину, али и за Русију и свет.
Зато притискамо да се овај конфликт реши. Желимо да мирна, целовита и демократска Украјина сама одлучује којим путем жели да иде. Није нам намера да изолујемо Русију. То не желимо, јер нама треба снажна Русија која жели да помогне да се ојача међународни систем као целина".
Јужнокинеско море
"Слично је и Јужнокинеском мору. САД немају претензија према тој територији. Али, као и свака држава овде, имамо интерес у остваривању основних права о слободној пловидби и слободном протоку робе, као и у решавању спорова кроз међународно право, а не скроз примену силе. Зато ћемо наставити да бранимо ове принципе док истовремено молимо Кину и друге земље од интерсеса да реше своје несугласице мирним путнем".
На крају, Обама истиче да је "дипломатија тешка и да су њени резултати често незадовољавајући и политички непополурани, али да управо зато лидери великих држава морају да ризикују с дипломатијом, јер су довољно снажни да одбране своје интересе када дипломатија пропадне.
Исто тако је важно признати када нешто што радите не ваља. "Педесет година смо имали једну кубанску политку. Променили смо је. И даље имамо проблем са владом те земље али решили смо да дипломатским средствима, отвореношћу и сарадњом утичемо на реформе у Куби.
"Ако је интересу великих сила да се међународно право поштује, онда је тек од велике важности за остатак међународне заједнице", закључује Обама.