ДА МУ ТУРЦИ НЕ ЗАМЕРЕ: Обама у изјави о покољу Јермена избегао реч ГЕНОЦИД
Председник САД Барак Обама изразио је солидарност с Јерменима, али њихово страдање за време Османског царства није описао као геноцид.
Обама је рекао да је масакр над Јерменима 1915. године значајан тренутак који позива на размишљање о важности историјског сећања и рад на суочавању с прошлошћу.
Амерички председник је додао да је доследно исказивао свој став о томе шта се десило 1915. и да се тај став није променио.
Као амерички сенатор и кандидат за председника, Обама је масакр над Јерменима описао као геноцид и говорио да америчка влада има одговорност да та убиства призна као геноцид.
Од када је дошао у Белу кућу, међутим, избегавао је да користи тај израз, углавном из става према Турској, која је главни савезник САД и НАТО.
Анкара пориче да је Османско царство систематски убијало Јермене током и после Првог светског рата, те одбацује термин "геноцид" како тај покољ називају бројни историчари, као и двадесетак земаља, међу којима Француска, Италија и Русија.
Историчари процењују да је тада убијено око 1,5 милиона Јермена, што многи сматрају првим геноцидом у 20. веку.
Турска наводи да је тај број преувеличан и да убијено око 500.000 Јермена. Турска је у четвртак повукла амбасадора из Беча јер су аустријски посланици назвали масакр над Јерменима геноцидом, а почетком месеца и из Ватикана, пошто је папа Фрања рекао да је то био први геноцид 20. века.
Немачки председник такође је у четвртак описао убиства Јермена као геноцид, што немачка влада до сада није чинила. Данас се обележа стогодишњица битке код Галипоља, неуспешног покушаја сила Атанте да заузму Истанбул.