Обележена деценија од убиства двојице гардиста
БЕОГРАД - Деценија откако су гардисти на одслужењу војног рока, Драган Јаковљевић и Дражен Миловановић убијени у касарни на Топчидеру, обележена је паљењем свећа и полагањем цвећа, а правни заступници су навели да имају нова сазнања о том случају.
Породице страдалих гардиста деценију касније и даље трагају за истином, а један од правних заступника породица Предраг Савић рекао је да су гардисти убијени на само неколико метара од уласка у тајни пролаз за Караш. То је, како је додао, нови податак у јавности, а браниоцима је написана наредба да не смеју да помињу тајни улаз, јер је за то постојала претња кривичним прогоном.
Како је прецизирао, до 2009. године се није знало да уопште постоји тајни улаз, а тада је покојни Владан Батић, који је био правни заступник породица, питао "шта се крије испод гомиле камења и зарђалих врата".
Савић је навео да им је речено да је испод трафо-станица, након чега је Батић захтевао да се она отвори, а како тврди, испоставило се да је реч о тајном улазу који је беспрекорно одржаван. Он је позвао запослене у Карашу који су, како тврди, радили на одржавању тајног улаза, да "прекину завет ћутања" и кажу шта знају, а уколико је реч о војној тајни, да се скине ознака тајности.
Правни заступници ће, како је додао, поднети захтев Тужилаштву да буду саслушани запослени у Карашу који су одржавали тајни улаз, а најавио је и могућност поновног обраћања Уставном суду Србије и Европском суду за људска права у Стразбуру.
Један од правних заступника породица Олгица Батић такође, рекла да је "срамно што неки људи и после 10 година помињу да је реч о самоубиству гардиста", а на питање код кога је предмет, рекла је да он стоји код заменика вишег јавног тужиоца.
Јанко Јаковљевић, отац страдалог Драгана, оценио је да актуелна власт јако мало мисли о породицама убијених гардиста, те да тужилаштво "још тапка у месту". Он је изразио бојазан да не дође до тога да предмет застари, а рекао је и да тужилаштво "пуних 10 година млати празну сламу".
Мајка покојног Дражена Миловановића, Биљана, навела је да "нико ништа не предузима - ни војска, ни држава", како би се растветлила смрт двојице гардиста, а додала је и да "зна да их је војска убила".
Обележавању деценије од убиства биле су и Жене у црном које су положиле венац и носиле транспарент "Никада нећемо заборавити злочину у Топчидеру".
Погледајте и:
Стогодишњица Церске битке - понос и сећање
Обележавање 73. годишњице злочина на Теразијама