ОД 1. ФЕБРУАРА: Путарине у Србији поскупљују после осам година
Од 1. фебруара ће путарина на ауто-путевима у Србији поскупети за 10 одсто, а процењује се да ће приходи износити 19,1 милијарди динара, саопштили су данас ЈП "Путеви Србије".
У новом ценовнику, који ће "Путеви Србије" предложити Влади Србије, деоница Београд-Ниш ће се уместо садашњих 730 динара наплаћивати 800 динара, уместо досадашњих 340 динара за Београд-Шид возачи ће морати да издвоје 370 динара, док ће на пример за деоницу Београд-Суботица путарина са садашњих 290 динара коштати 320.
Из тог предузећа поручују да поскупљење долази после осам година, пошто се цена путарине није мењала од 2008. године, док су истовремено расле цене материјала, енергената и опреме који се користе за одржавање ауто-путева и осталих путева.
Према речима в.д директора ЈП "Путеви Србије" Зорана Дробњака, повећање цене ће том предузећу донети 1,6 милијарди динара више за одржавање путева ове године.
Толика је процена повећања прихода од наплате путарина који за 2015. годину износи 16,6 милијарди динара.
Процена је да ће прилив од путарине у 2016. години износити 19,1 милијарди динара укључујући и приходе са новоизграђених наплатних станица Прешево и деонице ауто-пута од Сирига до Суботице.
- Новац прикупљен од путарине користи се и користиће се искључиво за ауто-путеве у Србији - рекао је Дробњак.
Јефтинији од региона
Дробњак наводи и да Србија за путничка возила има најнижу цену путарине по пређеном километру у односу на остале европске земље које користе исти систем наплате путарине.
Док је путарина за деоницу Београд-Ниш дугу око 240 километара око 6,5 евра, нешто дужа километража од граничног прелаза Батровци до Загреба од око 300 километара возаче кошта 16,5 евра.
Они који и само пролазе кроз Словенију морају да купе недељну вињету која кошта 15 евра за било коју километражу, пролазак кроз Аустрију путничким возилом коштао би их 8,7 евра, док дневна вињета за пролазак бугарским путевима кошта 10 евра.
Тако је Србија са 0,03 евра по километру путарина дупло јефтинија у односу на Босну и Херцеговину, Хрватску и Португалију где износи 0,06 евра. У Турској то износи 0,039 евра, Грчкој 0,045 евра, Италији 0,05 евра, Шпанији 0,085 евра, Француској 0,095 евра.
У Србији има 670 км ауто-путева на којима се наплаћује путарина, а средства обезбеђена наплатом путарине улажу се у одржавање 15.000 км државних путева првог и другог реда, додаје се у саопштењу.