Од државе и кров и цигле
БЕОГРАД - Држава ће у складу са могућностима помоћи грађанима у обнови стамбених здања оштећених у катастрофалним поплавама, обзира да ли су легално или бесправно сазидана.
Објекти ће највероватније, како сазнају "Новости" бити разврстани у шест категорија у зависности од степена оштећења. За прву и другу категорију, реч је о мањем обиму радова, док у трећој, четвртој и петак неоходан је пројекат санације. За куће у шестој категорији, спаса нема, склона су паду или су већ постале рушевине.
"Обишао сам више од 80 посто поплављених општина и мислим да је од 1.500 до 2.000 стамбених објеката за рушење", каже за "Новости" Велимир Илић, министар без портфеља задужен за ванредне ситуације.
Како он наводи планирано је да до зиме буду обновљени сви стамбени објекти како би се жртве вратиле својим кућама, а Александар Вучић и Влада су заузели став да се то уради. Илић истиче да су набављене машине за сушење кућа да би санација кренула што пре. Највише проблема има у Обреновцу, који је највише погођен поплавама.
"Нове куће градиће се по свим прописима струке, како би могле да буду осигуране", објашњава за "Новости" Горан Родић, потпредседник Грађевинско - индрустријске коморе Србије. Како он говори, држава ће помоћи колико може, али најбитније је да се обезбеди довољно грађевинског материјала.
На обнови кућа биће ангажована мала и средња предузећа, док ће велике грађевинске фирме радити на санацији инфраструктурних здања. Родић напомиње да се не сме више дозволити да грађевинска индустрија буде на маргинама, јер сада се показало колико је неопходна нашој земљи.