Od države i krov i cigle
BEOGRAD - Država će u skladu sa mogućnostima pomoći građanima u obnovi stambenih zdanja oštećenih u katastrofalnim poplavama, obzira da li su legalno ili bespravno sazidana.
Objekti će najverovatnije, kako saznaju "Novosti" biti razvrstani u šest kategorija u zavisnosti od stepena oštećenja. Za prvu i drugu kategoriju, reč je o manjem obimu radova, dok u trećoj, četvrtoj i petak neohodan je projekat sanacije. Za kuće u šestoj kategoriji, spasa nema, sklona su padu ili su već postale ruševine.
"Obišao sam više od 80 posto poplavljenih opština i mislim da je od 1.500 do 2.000 stambenih objekata za rušenje", kaže za "Novosti" Velimir Ilić, ministar bez portfelja zadužen za vanredne situacije.
Kako on navodi planirano je da do zime budu obnovljeni svi stambeni objekti kako bi se žrtve vratile svojim kućama, a Aleksandar Vučić i Vlada su zauzeli stav da se to uradi. Ilić ističe da su nabavljene mašine za sušenje kuća da bi sanacija krenula što pre. Najviše problema ima u Obrenovcu, koji je najviše pogođen poplavama.
"Nove kuće gradiće se po svim propisima struke, kako bi mogle da budu osigurane", objašnjava za "Novosti" Goran Rodić, potpredsednik Građevinsko - indrustrijske komore Srbije. Kako on govori, država će pomoći koliko može, ali najbitnije je da se obezbedi dovoljno građevinskog materijala.
Na obnovi kuća biće angažovana mala i srednja preduzeća, dok će velike građevinske firme raditi na sanaciji infrastrukturnih zdanja. Rodić napominje da se ne sme više dozvoliti da građevinska industrija bude na marginama, jer sada se pokazalo koliko je neophodna našoj zemlji.