ОД ДУГОВА ДО ИНВЕСТИЦИЈА И ДИРЕКТНИХ ЛЕТОВА: Колико се Београд променио за две године?
На дан избора 24. априла, биће тачно две године од како је градски парламент изабрао Синишу малог за 66. градоначелника Београда.
Због предизборне тишине пресек мандата челни функционер престонице направиће неколико дана раније. Црта на двогодишњи рад подвучена је на градилишту будућег "Београда на води".
- На Савамали мењамо изглед и перспективу Београда, постајемо светска метропола, развијамо грађевинску индустрију и отварамо нова радна места – прича Мали док руком показује делове главног града који ће добити нови обрис.
Посебан акценат на "Ер Србију"
На питање како Београд данас изгледа у односу на то како је изгледао 2014. године, Мали објашњава да је, када је дошао на место градоначелника, затекао велике дугове у јавним предузећима, јер систем у управи није ни фукционисао.
- Смањили смо дефицит у буџету, привукли смо многобројне инвеститоре, отварамо нова радна места, граде се капитални пројекти у сарадњи са Републиком... Посебно бих нагласио важност "Ер Србије" и проширење Аеродрома "Никола Тесла", јер Београд је први град у окружењу који ће од јуна имати директне летове за Северну Америку.
Шта се све конкретно променило, Мали одговара:
- Зида се неколико објеката на некад запуштеном делу Баре Венеција. После десет година чекања, Икеа је добила грађевинску дозволу и то само за два дана од подношења захтева. Гради се хотел Хилтон, диже се Београд Плаза на Палилули. Београд сада има девет индустријских зона. У Баричу Меита ће упослити 1400 радника. Прокоп ће за две године добити станичну зграду. Коначно, ослобађамо простор на којем се налази садашња железничка станица.
Велики планови за српску престоницу
Градоначелник наводи да је у плану оживљавање других локација, па тако су обављени преговори са два инвеститора заинтересована за зграду Беобанке на Зеленом венцу.
МАЛИ СА ГРАЂАНИМА САВСКОГ ВЕНЦА: Позивам вас да гласате за будућност
- Надам се да ће преговори бити успешни и да ће се јавном лицитацијом добити око 3,2 милиона евра. Највероватније следеће грађевинске сезоне оживеће и ова локација, где ће се убудуће налазити велики хотел. Градилиште напуштеног Аква-парка на Новом Београду биће уређено. У плану је и оживљавање још неколико десетина запуштених градилишта. Имамо градилиште у Рајићевој где ће бити завршени хотел и тржни центар.
Одговарајући на питање која јавна предузећа послују позитивно, а која негативно, он наводи да је пре две године у минусу било чак 12 јавних предузећа.
- Пре него што смо дошли на власт јавна предузећа су у буџет града уплаћивала 600 милиона, а сада уплаћују 4,6 милијарди динара. Данас негативно послују само ГСП и Сава центар и то ће се променити. За Сава центар тражимо стратешког пратнера који ће инвестирати око 20 милона динара. Потребна је комплетна реконструкција, а Град би и даље остао већински власник.
ПАРТНЕРСТВО ОД ИЗУЗЕТНОГ ЗНАЧАЈА: Мајкрософт и Град Београд потписали Меморандум о разумевању
У плану су повезивање Дорћола и Савамале, Калемегдан и Ушће, али и много више од тога.
- Повезаћемо Дорћол и Савамалу подземним тунелом, проширићемо стари Савски мост, повезаћемо Калемегдан и Ушће гондолом. Променада ће се простирати од Газеле до Бетон хале. Урадићемо градску галерију, а она ће подземним пролазом бити повезана са променадом. Реновираћемо Змај Јовину улицу, Обилићев венац, Трг републике, Теразијску падину... Већ следеће године започеће радови на изградњи шест подземних гаража. У плану је и уређење канализационе и водоводне мреже широм престонице.