ОДБАЧЕН ПРЕДЛОГ: Ево зашто Швајцарци неће да им држава даје 2.200 ЕВРА сваког месеца
Швајцарци су на данашњем референдуму масовно одбацили увођење основног безусловног прихода за сваког, предлог који је изазвао велике расправе у земљи.
Гласачка места затворена су у подне, а коначни резултати референдума очекују се вечерас. Међутим, према националној пројекцији коју је објавила телевизија, 78 одсто Швајцараца одбацило је предлог за обавезни основни приход за све.
ДА ЛИ СТЕ И ВИ НА СПИСКУ: Ако се налазите НА ОВОЈ ЛИСТИ, одмах добијате ПОСАО и ВИЗУ у Аустралији!
Иако идеја звучи утопистички, активисти су пре готово три године успели у Швајцарској да сакупе 116.000 потписа којима грађани траже одржавање референдума о том питању.
Након свечаног примања потписа за увођење БТД-а, швајцарска влада је у складу са обавезама, расписала референдум.
ПОСАО ИЗ СНОВА: Три месеца одмора, нерадни викенди, без ноћних смена... а плата НЕРЕАЛНО ВИСОКА!
Швајцарски грађани су тако први на свету који су референдумом одредили треба ли да им држава сваки месец исплаћује одређену суму новца за покривање основних животних трошкова, без обзира на то колико су богати или колико зарађују, односно треба ли у Уставу да стоји таква обвеза.
Switzerland хас рејецтед универсал басиц инцоме - бут ит isn't the енд https://t.co/p1LNafDzWk— Индепендент Воицес (@IndyVoices) Јуне 5, 2016
Иницијатори референдума, у складу са трошковима живота у Швајцарској, предложили су да висина износа БТД-а за одраслу особу буде 2.500 швајцарских франака месечно и 625 франака за дете. Предложили су такође да ту накнаду добија свака особа у Швајцарској, од рођења до смрти, без обзира на то ради ли или не и без обзира на то да ли је швајцарски грађанин.
Мислили сте да је добро што штедите, али тако ћете створити НОВУ ЕКОНОМСКУ КРИЗУ, ево и зашто!
Једино на тај начин, сматрају, држава би свакоме омогућавала достојанствен живот, искоренила би базично сиромаштво и омогућила сваком човеку да искористи своје потенцијале.
Врло брзо након преданих потписа швајцарска влада је објавила препоруку којом је грађанима саветовала да одбију такву идеју на референдуму јер би могла да има "значајне негативне последице на швајцарску економију и социјални систем".
ЗАШТО ЈЕ ТО ТАКО? Кина је друга најбогатија земља на свету, а није у Групи 7
У базичној евалуацији коју је објавила, нагласила је како би увођење БТД-а могло довести до озбиљног пада броја запослених, посебно у лошије плаћеним занимањима, међу онима запосленима на скраћено радно време као и међу женама и мајкама.
И тај оквирни износ се односио на модификовану верзију БТД-а који се не би исплаћивао свима, него само грађанима Швајцарске са најмање три године боравка у земљи (како би се спречила навала миграната) и онима који не раде или зарађују месечно мање од 2500 швајцарских франака.
Онима који зарађују више од тог износа, увођењем БТД-а само би се рекласификовала постојећа примања: првих 2.500 франака сматрало би се подмиреним БТД-ом, који би особа наставила да прима и ако остане без посла. Онима који зарађују мање од БТД-а, држава би доплаћивала разлику.
О ОВОМЕ ЗАПАДНИ МЕДИЈИ ЋУТЕ: Грађевински бум у Евроазијској унији Русији ЗАРАДИО МИЛИЈАРДЕ
Од јесени 2013., кад су успели да прикупе довољан број потписа, ситуација се у Европи битно променила: идеја је била све гласнија, организован је низ конгреса, све већи број држава је озбиљно оценио ове идеје, Холандија је најавила да ће кренути са пилот-пројектом БТД-а у Утрехту, а Финска, као прва држава на свету, најавила је да ће БТД увести 1. јануара 2017. године.