ОДБИЈЕН ЗАХТЕВ ЗА АЗИЛ: Немачка депортовала 94 косовска Албанца
Из Минхена је данас за Приштину одлетео авион са 94 косовска Албанца којима је у Немачкој одбијен захтев за азил, саопштило је Министарство унутрашњих послова Баварске, оцењујући да је јасан покрајински став о окончању боравка одбијених азиланата са Косова, показао дејство.
Немачке покрајине су, наиме, преоптерећене трошковима за смештај азиланата и Баварска је и пре неколико дана чартер-летом из Минхена депортовала 112 одбијених подносилаца за азил, пореклом из Албаније и са Косова.
Захтеви за азил са Балкана се решавају хитно
Немачки политичари, наиме, захтевају да се захтеви за азил из балканских земаља по приоритету обрађују како би се скратио поступак, а тиме и трошкови боравка за одбијене.
Министар унутрашњих послова Баварске Јоахим Херман, из Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ) позвао је данас Бундесрат, где већину има црвено-зелена политичка опција, да дају сагласност да се Косово, Албанија и Црна Гора прогласе земљама сигурног порекла.
"Онај ко није препознао да се наш систем у области политике према азилантима организационо, персонално и финансијски налази на граници могућности, тај делује неодговорно... Морамо коначно да спречимо масовне злоупотребе права на азил које чине људи са западног Балкана. Онај ко то не жели да схвати, уништава трајно позитивни став народа према онима који су заиста прогоњени", рекао је Херман.
Мора доћи до смањења броја азиланата са Западног Балкана
Из Баварске је у овој години до сада укупно у земље порекла депортовано 1.168 странаца, који су добили обавезу да напусте Баварску.
Ових дана је лидер ЦСУ и председник баварске владе Хорст Зехофер захтевао "ригорозне мере" како би се смањио број азиланата из Југоистоцне Европе, при чему чак 40 одсто подносилаца захтева долази са Западног Балкана.
"Тако више не иде", рекао је Зехофер, додајуци да није одобрен ниједан захтев за азил и да треба ефикасно деловати како би се спрецио долазак азиланата.
Почетком ове године су грађани Косова у једној лавини азиланата која је долазила организовано у Немачку, изазвали велике политичке дискусије.
Србија у Немачкој проглашена за сигурну земљу
Када је о Србији реч, она је лане у Немачкој проглашена сигурном земљом, односно, земљом "безбедног порекла", што значи да су захтеви за азил њених грађана у принципу неосновани, али се појединачно можда могу потврдити.
Уз Србију, таквим земљама проглашене су и Македонија и БиХ, чиме се потврђује да у све те три балканске земље нема ни политичког мучења, ни прогона, ни злостављања политичких неистомишљеника, па тиме ни основних разлога за азил.
Немачки политичари траже да се таквим земљама прогласе и Албанија, Црна Гора и Косово.