ОГЛАСИО СЕ И КАРАЏИЋ: Једна страна осуђена, друга помилована
Саопштењем на сајту ФСС огласили се председник и генерални секретар Караџић и Лаковић.
Поводом одлуке Суда за спортску арбитражу (више прочитајте ОВДЕ), огласио се и Фудбалски савез Србије (више прочитајте ОВДЕ), да би дан касније функционери нашег националног савеза дали појединачне изјаве. Председник Томислав Караџић је оценио да је једна страна осуђена, а друга помилована.
- Поводом одлуке Арбитражног суда у Лозани, коју смо примили са озбиљним немиром морам да констатујем да правда није задовољена и да је, сматрам, неоправдано једна страна осуђена, а друга помилована.
Да ли је порука која је послата овом одлуком за пуштање дрона изнад терена за време утакмице добра? Није! И никада нећу прихватити одлуку којом се такво понашање третира као "патриотско"?!
Али, понајмање нам је потребно да се бавимо провокацијама оних који прекидају утакмицу дроном, јер то је губљење енергије на глупе ствари. Наша је обавеза и једина исправна мисија да створимо амбијент у којем се бодовима на терену неће судити ван терена. Услови за то познати су и ФСС и држави Србији, а основни и иницијални је да се неколицина хулигана и њиихових налогаваца, који не воле фудбал, склоне са терена и око спортских терена. Све док се буду толерисала дивљања налик на она у Ђенови, а онда и истрчавање на терен у Београду и слични, цео фудбал ће и даље бити талац обичних извршилаца бедних налогодаваца.
Организатори и инспиратори хулиганских група нанели су огромну штету српском спорту и држави Србији позивајући се на то, да су они "стручњаци за манипулацију масама" и да то њима припада. Очитио да Европа не признаје хулиганство и дивљање и уколико хитно не решимо узроке немилих доађаја, како на домаћој, тако и на међународној сцени, и клупски и репрезентативни фудбал биће изопштени из свих европских такмичења - наведено је у писаној изјави Караџића, а слично је оценио и генерални секретар Зоран Лаковић.
- После детаљне анализе образложења пресуде Арбитражног суда, још чвршће стојимо на становишту да је она политичка, неправедна, селективна и у крајњем случају поптуно нерезонска.
Овде није у питању само неправда према ФСС, нашој репрезентацији, српском фудбалу у целини и сваком актеру игре понаособ, већ пресуда подрива и задире у читав систем историјских правила фудбала, који је установљен пре више од једног века. Дакле, фудбал и УЕФА, као њена европска кућа, доведени су у позицију да се сама игра основног и јасног установљеног правила - да је одлука судије на терену је непроменљива - подводи под сумњу и ниподаштавајући положај.
Тако се овим преседаном, у оличеном у шокантној пресуди Суда из Лозане, широм отварају врата разни манипулацијама, где ће се судбине свих будућих утакмица креирати у адвокадским канцеларијама и судницама, а не на фудбалским игралиштима међу самим актерима. То је тај нонсенс светске размере: да сваки офсај, фаул, или једанаестерац могу да буду предмет судског спора. У том случају, учинак тренера, играча и судија губи сваки смисао, што фудбал неумитно води у пропаст.
Ту опасност препознала је и УЕФА и уверен сам да ће њихов правни тим потражити правду кроз жалбу Федералном суду у Швајцарској - сматра Лаковић.
Огласили су се и потпредседници ФСС Иван Ћурковић и Саво Милошевић.
- Као потпредседник ФСС, која има специјализована овлашћења и задужења за међународне односе, читаву ситуацију везану за пресуду Арбитражног суда видим као изузетно компликовану. Наше је становиште увек било да издигнемо фудбал и игру у први план, да се одлуке доносе на терену, како и доликује самој суштини спорта. У том контексту, ова тешка пресуда из Лозане није у складу са основним принципима спорта, као витешке игре у којој сами актери треба да доносе одлуке. Стојим на становишту званичног саопштења Фудбалског савеза Србије у којем је до детаља описана неправда коју трпимо. И реакција господина Александра Вучића, председника Владе Републике Србије, потпуно је примерена тренутку и околностима у којима се наша држава, па и наш фудбал, тренутно налазе.
Свакако да ће овај преседан имати и шире импликације, али ми остајемо на становишту промоције фудбала, фер - плеја и добре сарадње са свим савезима - навео је Ћурковић, док Милошевић такође тврди да све има политичку позадину.
- Одлука Арбитражног суда у Лозани дефинитивно има политичку конотацију и самим тим у мени изазива згражавање и револт. Јасно ми је да тај бес појачава и све оно кроз шта сам прошао у играчкој каријери, када смо моји клупски и репрезентативни другови и ја, били изложени политичким санкцијама и неправди оних којима је спорт био само механизам за притиске и уцене. Нажалост, и сада генерација српских фудбалера доживљава сличну судбину - да се тим кажњава, а резултат креира изван терена.
Овде не говорим о фудбалском квалитету, само желим да он буде изражен кроз вештину играња, а не лобирања. Лакше је поднети спортски пораз на терену, него политичку победу на суду. Ми смо такмичари и нека нам дозволе да то стварно и будемо.
ОВДЕ прочитајте више о Твитер преписци премијера Србије и Албаније.