Охајо: Токсин у води за пиће од цијано-бактерија
ТОЛЕДО (САД) - Токсин пронађен у води за пиће, којом се снабдева 400.000 људи из америчке савезне државе Охајо и југоисточног Мичигена, повезан је са цијано-бактеријом у језеру Ери, која буја захваљујући фосфору из пољопривредне производње, оцена је научника и фармера.
Научници и пољопривредници слажу се да се цијано-бактерија, која је пронађена у језеру Ери, храни фосфором из пољопривредне производње.
Политички лидери позвали су на додатна истраживања како би се утврдило зашто модро-зелене алге све више бујају у језеру и на који начин могу да буду контролисане.
Групе за заштиту природне средине, пак, кажу да је крајње време за строга правила када се ради о пољопривредној индустрији.
Истраживачи наводе да је јасно да фосфор којим се хране ове бактерије потиче са фарми, али је веома тешко утврдити са које и шта је његов извор.
Водећи пољопривредници у Охају рекли су да су решени да нађу одговоре на та питања.
Модро-зелене алге или цијано-бактерије су група фотоаутотрофних бактерија и оне су најстарија група фотоаутотрофних организама на Земљи - постоје већ три милијарде година.