Они су највећи фаворити за председника и поред бројних афера
Једномесечна предизборна кампања завршена је јуче, у изборној трци такмичи се 14 кандидата, а главна награда је председничка фотеља. Румунија је данас спремна да гласа. Свој програм, идеје и циљеве представили су гласачима, али је било случајева када се они лично нису показали баш у најбољем светлу, што им, судећи према анкетама, народ није много замерио.
Највећи фаворити Румуна су према анкетама Виктор Понта (40 одсто), његов највећи против кандидат Клаус Јоанис (29 одсто) и штићеница досадашњег председника Елена Удреа поред програма, идеја и циљева које заступају обележени су великим аферама. Да ли је у питању прљава противкампања или нечасне радње, неспорно је да је да је реч о једној од најсиромашнијих земаља угроженој корупцијом.
Виктор Понта
Слике актуелног председника румунске владе и председника Социјалдемократске странке налазе се на сваком кораку. У јеку изборне кампање оптужен је за улогу у једну корупциону аферу у периоду од 2000. До 2005. године, да је један од неколико људи из власти од информатичких компанија, попут Микрософта, примао мито. Реч је о износу од 50 милиона евра.
У том периоду председник владе био је Адриан Настасе, први бивши председник владе једне источноевропске државе, који је осуђен и који је морао да „одлежи“ вишегодишњу затворску казну.
На тај начин су бројне образовне установе опремљене рачунарском опремом по превисоким ценама и без јавног конкурса. Истраге су у току, а подстакао их је амерички ФБИ. Понта међутим све оптужбе одбацује. Румунска врховна антикорупцијска установа тврди међутим да премијер није званично под оптужбом нити да је осумњичен.
Досадашњи председник Румуније отпужио је Понту да је позајмљени новац трошио како би поткупио бираче и да је у питању цифра од 4,8 милијарде евра. Такође га је оптужио да је у периоду од 1997. До 2001. године радио као шпијун, што је Понта негирао.
Клаус Јоханис
Национална агенција за интегритет затражила је априла 2013. године да се утврди да ли има више функција, што је он негирао.
Такође је био нападнут од стране противкандидата, пре свега Виктора Понте, да поседује 6 некретнина, сматрајући да су нелегално стечене. Он је међутим објаснио да је шест кућа купио од „поштеног рада“ новцем који је претходно зарадио и новцем који је добио од својих родитеља.
Елена Удреа
Само два дана пред одржавање избора појавили су се снимци Елене Удрее и главне тужитељке за организовани криминал како напуштају један од најскупљих париских хотела. Ове информације изазвале су буру коментара и реакција, али не само због високих цена хотела, већ због постојања предмета за сумњиво коришћење јавног новца.
Одлазећи председник Трајан Басеску осудио је румунске и француске тајне службе сматрајући да они стоје иза снимака.
Да ли ће скандали који се све чешће везују за актуелне председничке кандидате, оправдано или не, утицати на бирачко тело и њихову одлуку знаће се након данашњих избора. Сигурно је да такве ситуације нарушавају њихов углед, али ако је судећи према резултатима досадашњих анкета, то неће однети превагу у одлуци за кога гласати.
Погледајте и: