Сломићете кичму ако будете скакали у воду онако како већина на БЕОГРАДСКИМ БАЗЕНИМА СКАЧЕ!
Због тешких ломова кичме, ногу и руку, ове недеље је само у Београду примљено шест несавесних купача на лечење.
Довољан је само један тренутак непажње и лудости, па да неко трајно остане инвалид.
Приликом неопрезног скакања у воду на десетине младих људи је овог лета већ доживело повреде опасне по живот. Било да сте на мору, базену или реци, лекари упозоравају да скокови у воду могу имати кобне последице.
ОПАСНОСТ У БАЗЕНИМА: Тинејџерка умрла због ЗАРАЗЕ која вреба у слаткој води!
Неопрезни скокови могу довести до тренутне парализе, доживотног инвалидитета, па чак и утапања повређеног.
- Овакви скокови најчешће доводе до повреда вратног дела кичме, и то са тешким последицама. Приликом небезбедних скокова купачи најчешће ударе теменом о дно и ту долази до пуцања петог пршљена услед огромног пристиска на кичму - каже хирург ортопед Института "Бањица" др Владимир Лалошевић.
Прва помоћ кључна
Купача треба пажљиво извући из воде и мобилисати му врат уколико приликом скока у воду дође до повреде, саветује Лалошевић.
БАЗЕНИ СЕ ЗБОГ ВРУЋИНА ОТВАРАЈУ РАНИЈЕ! Ево када почиње сезона купања и колико ће коштати карте!
Лето до сада кобно за купаче
Када у једну установу за неколико дана примите шесторо купача са тешким ломовима, од чега су двоје имали повреде опасне по живот, то није наивна бројка, забринут је др Лалошевић.
Он апелује на све, а нарочито младе купаче, да не скачу у воду и не упуштају се у сличне егзибиције.
Посебно опасно на рекама и језерима
Купачима се саветује и да не скачу у мутну воду и тамо где не познају дно, каже шеф спасилачке службе на Ади Циганлији Миодраг Јовић.
- Скакање у реку или језеро је много опасно, јер се не види шта је у води, дно се мења на сваких пет минута и не можете да знате шта је на њему. Зато су на нашем језеру скокови забрањени. Али током летње сезоне немогуће је баш све држати под контролом.
МИТ ИЛИ ИСТИНА: Да ли може да се провали да сте уринирали у базену?
Јовић каже да је у циљу спречавања већих повреда неопходно следити савете надлежних, те да би најбоље било да се у воду уопште не скаче.
Ако ипак скачете
Надлежни апелују да, уколико се одлучите на скок, поштујете правилник купалишта, избегавате пусте плаже, бирате обележена места, поквасите се пре уласка у воду, проверите дно и скачете увек на ноге. Никако не скачите у плићак!
Егзибиције са моста
Бизарни и све популарнији тренд у Србији је скакање са моста. Од почетка летње сезоне су забележена три таква скока. Најпре је двадесеттрогодишња Б.Б. из Новог Сада свој скок пре две недеље образложила тиме што је "погодила песма", а потом је М.А. (18) скочио са Моста на Ади да би "себи доказао да може".
Пазите где се КУПАТЕ, јер ова ОПАКА ЗАРАЗА вреба на БАЗЕНИМА!
Прошлог викенда је љубитељ адреналина, Београђанин Предраг А, обучен у купаће гаће и лептир машну, скочио такође са Моста на Ади.