ОПРЕЗ! Српски бутици пуни гардеробе која ИЗАЗИВА РАК
Уколико искусите неки од ових симптома баците је без размишљања.
Ако вам одећа пушта боју док је носите или осећате пецкање и свраб чим је обучете, баците је одмах и јавите се лекару. Ово су сигурни показатељи да гардероба није безбедна и да садржи хемикалије које нарушавају здравље, па чак и изазивају канцер!
Најопасније су ствари произведене у Кини, у којој су у текстилној индустрији допуштене све опасне хемикалије које су у Европи и САД забрањене. Будући да код нас не постоји контрола токсичних метала и отровних боја у одећи, таква затрована гардероба се врло лако нађе на нашим рафовима.
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ! Грађани, ПОВУЦИТЕ НОВАЦ ИЗ БАНКЕ јер га сваког тренутка можете изгубити
Кинеска роба и азо боје најопасније
Др Александар Адамовић, директор завода за кожне и венеричне болести каже да се реакције на кожи јављају приликом ношења јефтине кинеске гардеробе.
- Ако се на кожи појаве црвенило, свраб, ситни пликови и чворићи, није довољно само да престанете да носите одећу већ и да се јавите лекару. Такве алергијске реакције се не лече на своју руку - истиче др Адамовић.
Стручњаци истичу и да су најопасније азо боје. Добијају се из азо бензена и најбројније су у текстилној индустрији. Служе за бојење вуне, памука и свиле. То су пре свега наранџаста, жута и црвена боја.
Истраживање организације "Гринпис", која је у више наврата испитивала исправност одеће и обуће у европи, показује да међу штетним хемикалијама у гардероби преовлађују формалдехид, диметил - фулмарат и нонилфенол, који може нарушити хормоналну функцију. Формалдехид се иначе користи за очување лешева, а у текстилној индустрији служи да би спречио гужвање приликом дугог транспорта.
ВЕЛИКА ПЉАЧКА ПОТРОШАЧА: Нећете веровати КОЛИКО пута храна поскупи док стигне до ваше трпезе!
- Када се користи у већим концентрацијама, формалдехид је канцероген, а при свакодневној употреби може бити опасан и у мањим количинама. Постоје прописи колика је количина дозвољена у одећи али у Србији немамо контролу којом бисмо то проверили. Токсичне хемикалије преко коже могу доспети у крв и изазвати разна обољења - каже токсиколог Драган Јоксовић.
ЈАКО ЛОША ВЕСТ ЗА СВЕ ПОДСТАНАРЕ: Од јесени СВИМА СКАЧЕ КИРИЈА, а ево и зашто
Горан Паповић, председник НОПС, потврђује да од 2000. године када је укинута Агенција за хемикалије, у Србији не постоји анализа хемијског састава одеће и обуће.
- Зато имамо разлога да сумњамо да све што Европа протера са тржишта заврши код нас. Потрошачи се највише жале на одећу која пушта боју, скупља се после првог прања или одмах распара. Зато треба избегавати куповину плагијата и пажљиво читати сировински састав, иако ни то није стопостотна заштита - каже он.