ОПРЕЗ: Трговина људима у порасту, пазите када конкуришете за послове у иностранству!
НИШ - Заједничко деловање полиције, владиних институција и невладиног сектора је најефикаснији начин за борбу против трговине људима, закључак је трибине "Умрежени против трговине људима" која је протекле недеље одржана у Нишу, поводом 18. октобра Дана борбе против трговине људима.
Циљ ове трибине био је дефинисање проблема и улоге ових организација у његовом решавању.
Према подацима којима располаже НВО Центар за девојке у Србији је од 2000. до 2013. године регистровано 739 жртава трговине људима. Од тога само у 2013. откривене су 92 жртве док је у првој половини 2014. године регистровано 88 случајева. Ово су подаци које НВО Цента за девојке истиче као озбиљно упозорење и позив на озбиљан инспекторски рад.
Од 2000. године када је у Србији покренуто питање интензивне борбе против трговине људима ово кривично дело два пута је изазвало промене у Кривичном закону Србије: први пут 2003. када је као кривично дело трговине људима уведено у закон, а затим и 2006. године када је из њега издвојено кривично дело недозвољеног преласка државне границе и кријумчарење људи.
Кључну улогу у институционалном деловању против трговине људима има полиција. "Наш задатак је да откријемо кривично дело, да откријемо извршитеље и да починиоце приведемо правосуднм органима", каже Душан Кликовац шеф одељења за сузбијање кријумчарења људи ПУ Ниш.
"Ми у полицијској управи у Нишу у протеклих 10 година сусретали смо се са скоро свим облицима трговине људима. Поред осталих имали смо просјачење, сексуалну експлоатацију па чак и кријумчарење деце ради усвајања", истиче Кликовац и наглашава да су сви до сада откривени случајеви трговине људима предати правосудним органима и ушли у поступак решавања.
Он каже да се број случајева трговине људима повећава с појавом огласа на којима се траже радници за неке послове у иностранству, пре свих то су грађевински радови. Он истиче да је у последње време регистрован већи број илегалних имиграната у Србији, али наглашава да то не спада у кривично дело трговине људима.
Осим полиције, од 2000. године активну улогу у борби против трговине људима имају невладине организације. Прво је покренута НВО АСТРА, којој се 2002. године прикључило још петнаестак организација, а 2004. појавила се и група ТИНА са својом мрежом организација.
Центри за социјални рад пре свега су укључени у рад са жртвама трговине и ниховим породицама. У Нишу је 2013. године формирана локална мрежа инспекторске сарадње у борби против ове комплексне појаве.
Центар за социјални рад је координатор ове сарадње, а у њој учествују здравствене институције, правосудни органи, правни факултет, и више невладиних организација са територије града.
Погледајте и:
Трговина људима - сломљена обећања
СРПСКА ДЕЦА СКУПА: Доктори крали бебе и продавали у иностранству током СФРЈ!
Од принцезе до робиње