ИДЕМ ДА ЉУБИМ НЕБО: 45 година од смрти ЏИМИЈА ХЕНДРИКСА, и даље га СЕ СЕЋАМО!
"Ја сам тај који ће умрети када дође време да умирем, па ме пустите да живим свој живот, на начин на који желим да га живим" - рекао је Џими. А у његову част ће сутра у Миксер Хаусу бенд "Texas флоод" одсвирати његове највеће хитове.
"Занимљиво је како већина људи обожава смрт. Заправо, родиш се тек кад умреш. Мораш умрети да би те ценили" - говорио је Џими Хендрикс, а деловало је као да ништа није могло да га заустави да постане легенда. Његово пребирање по жицама претворено је у непоновљиву музику и постало је симбол слободе и љубави.
Поводом 45 година од његове смрти која је била на данашњи дан1970. године, бенд "Texas Флоод" ће свирати у Миксер Хаусу 19. септембра и одсвирати неке од његових највећих хитова.
Стил леворуког гитаристе до данашњих дана нико није успео да ископира. Прошло је четрдесет и три године од његовог трагичног одласка под неразјашњеним околностима, чиме је доказао да мото "живи брзо, умри млад" ипак има превисоку цену.
Син Чироки индијанке и борца из Другог светског рата
Мајка Лусил имала је седамнаест година када га је родила и дала му име Џони Ален. Док му је отац Џејмс Ален Ел био на једном од фронтова, Лусил је почела да се лечи од алкохолизма. Зато се Џими преселио код родбине у Калифорнију. Након повратка са фронта, отац га је узео себи, а када је будућем музичару било тринаест година, развео се од супруге и сину променио име у Џејмс Маршал.
Прва озбиљна тинејџерска љубав
Прве акорде савладао је пре него што је кренуо у школу, а фатална заљубљеност у музику била је права ствар за њега. Као дечак је често лудовао по соби замишљајући како свира гитару. Једном приликом му је отац, који га је и научио да свира, дао метлу да поспреми своју собу, а када се вратио, пронашао је сина како спава са метлом у загрљају.
Џимијева прва озбиљна тинејџерска љубав била је бела електрична гитара коју је добио од оца на поклон. С обзиром на то да је био леворук, инструмент намењен дешњацима одмах је прилагодио себи, па је обрнуо жице.
Више се никада није одвајао од гитаре, чак ни приликом излазака са девојкама или одласка у тоалет. Био је то период када су му признања била далека, а први музички корак резултирао је падом. Бенд с којим је вежбао имао је пробе у подруму синагоге, али једном приликом дошло је до озбиљне туче, па су се младићи разишли. За гитаристу музика је била испред школских обавеза, тако да средњу школу није ни завршио.
Његове мудрости које се не заборављају
- Ја сам тај који ће умрети када дође време да умирем, па ме пустите да живим свој живот, на начин на који желим да га живим.
- Блуз је лако свирати, али га је тешко осетити.
- Ако желиш да промениш свет, мораш се прво пресабрати у својој глави.
- Људима мораш дати нешто о чему ће сањати.
- Бацићу клетву на вас и сва ваша деца ће се рађати потпуно гола.
- Музика је моја религија.
- Опростите ми, отишао сам да љубим небо.
- Знање говори, а мудрост слуша.
- Када умрем, желим да људи пуштају моју музику, да се разуздају и да "одлепе" и раде шта год им падне на памет.
Хомосексуалне склоности?
Хендрикс је врло брзо отпуштен из војске зато што је лагао да има хомосексуалне склоности и снове о својим колегама у бараци. Била је то превара коју касније није признавао, јер је у интервјуима говорио да је отпуштен због сломљеног зглоба.
Бунтовник
Због бунтовног живота у младости, чак два пута хапшен је због вожње украдених аутомобила, а од полиције је добио ултиматум - две године затвора, или одлазак у војску. Одабрао је да се пријави у 101. ваздухопловну дивизију где се трудио да остави што лошији утисак.
Након двогодишње војне авантуре из које је био часно отпуштен 1962. године, закорачио је у свет музике.
Прекид односа са фамилијом
Никада се није јавио породици, већ се запутио у Тенеси где је са пријатељем, басистом Бобијем Коксом, основао бенд "The Кинг Касуалс".
Њујорк
Његова девојка Литофејн Приџн, која је на музичком пољу имала утицајне везе, несебично их је делила са гитаристом. Доселивши се 1964. Хендрикс је већ у фебруару освојио прво место на аматерском такмичењу, што му је дало дозу самопоуздања. Пробој на њујоршку сцену није био нимало лак па се музичар неретко служио шармом који је дамама био неодољив.
Срцоломац
Ломио је женска срца, а до данас није демантована урбана легенда о његовој краткој романси са глумицом Брижит Бардо 1969. Ипак, кључни период за њега догодио се четири године раније. Потписао је трогодишњи уговор са Едом Челпином и основао групу "Jimmy Јамес анд Блуе Фламес" с којом је наступао у "Цафе Wha".
Цафе Wha
То култно место већ тада су посећивале реномиране звезде попут његовог великог узора Боба Дилана, Ролингстонса, Битлса и други. Линда Кејт, девојка Кита Ричардса, спријатељила се са Џимијем и упознала га са менаџером и продуцентом популарних Британаца. Хендрикс им се није допао, али Линдино одушевљење гитаристом није јењавало па га је препоручила и басисти Енималса, Чезу Чендлеру, кога су Хендриксове могућности очарале због чега га је наговорио да оде у Лондон. Од тада више није било препреказа његов вртоглави успех.
Вулгарност у интерпретацији у Лондону
Користио ју је у изобиљу и одушевила је читав музички свет и публику која је у први мах била углавном белачка. Џими је у британској престоници пронашао и своју сродну душу. Бенд "Experience "који су чинили Ноел Рединг, Митч Мичел и Хендрикс, а хитом "Hey Јое" ушао је у легенду.
Сви важни лондонски клубови желели су ту музичку атракцију на својим позорницама, а публика је лудела за мајстором у белом оделу са шеширом широког обода за који је обично било закачено нојево перо. Његов психоделични блуз бацао је обожаваоце у транс, а привлачни музичар био је довољна гаранција за пуне клубове.
Без обзира на све, пред њим је био још један изазов - САД, јер је код куће био далеко од статуса звезде. На препоруку Пола Мекартнија отишао је да свира на добротворном концерту "Monterey Поп Фестивал" након кога се пробио у врх америчке лествице. Повратком у Британију, његова узлазна путања се наставила.
Album"Axis: Бонд ас Лове"
Објавио је албум "Axis: Бонд ас Лове" који је приказао музички напредак, а његове песме прерасле су у глас генерације. Уз Џоа Кокера, своју најбољу другарицу Џенис Џоплин и друге великане, свирао је и на легендарном Вудстоку опирући се свакој традицији. Међутим, ускоро су почели и проблеми.
Хапшење
Током турнеје по Шведској демолирао је хотелску собу због чега је био ухапшен. Ритам наступа постао је готово самоубилачки јер су "Experience" стално наступали широм САД-а. Џими је након завршене турнеје свратио у родни Сијетл где је у гимнастичкој дворани бивше школе у осам ујутро одсвирао концерт са школским бендом.
Животни стил "секс, дрога и рокенрол" с временом је почео да узима данак. Уз распродате дворане, ишли су и проблеми са законом.
Хероин и хашиш
Џимијева страст, хероин и хашиш, мало-помало уништавала је сјајну каријеру. Мада је успевао да се ослободи оптужби, ЛСД га је коначно узео под своје, па је због тога био све мање расположен за свирку. Тако се на концерту у "Медисон сквер гардену" накратко обратио публици и после свега две одсвиране песме отишао са сцене.
Ниједан брак - двоје деце
У приватном животу догађало му се све и свашта. Иако се никада није женио, добио је двоје деце из две кратке афере, ћерку Тамику Лоренс 1966. са бившом проститутком Дијаном Карпентер и сина Џемса Хенрика Данијела Сандквиста 1969. са Швеђанком Евом Сандквист. Признао је обоје наследника, али ниједно од деце није ставио у свој тестамент.
Изненадни крај
18. септембра 1970, најталентованији музичар двадесетог века изненада је умро у лондонском хотелу "Самарканд". У соби с њим била је његова девојка Моника Денеман, чије се сведочење о несрећи мењало од разговора до разговора. Неки медији спекулисали су како је скончао од смртоносне комбинације таблета за спавање, други су писали да је смрт наступила због гушења у сну изазваног повраћањем. Тек знатно касније случај је разјаснио Џон Банистер, доктор који је те ноћи покушао да га спасе.
- Количина вина проливена по њему, али и у његовом телу, била је невероватна. Не само да су му коса и одећа били потпуно слепљени вином него су му и желудац и плућа били пуни овог пића - испричао је лекар, а сумња је пала на Хендриксовог менаџера Мајкла Џефрија који је желео да се домогне његова два милиона на колико је гласило његово животно осигурање.
У соби је пронађен и папирић који је некима послужио као доказ о самоубиству јер је претходне ноћи написао: "Животна прича бржа је од трептаја ока, прича о љубави тек је 'ћао или довиђења', док се поново не сретнемо." На последњи починак у Сијетлу испратили су га сви који су имали прилике да се очешу о његову музичку величину.
Џими Хендрикс је уведен у америчку Рокенрол кућу славних и британску Музичку кућу славних 2005. Његова звезда на Холивудском пролазу славних је постављена 1994.
Године 2003 је часопис "Rolling Стоне" поставио Хендрикса на прво место ранг листе "100 највећих гитариста свих времена".
Уколико вам је ово било интересантно, прочитајте инспиришућу причу уличног свирача који свира хендпен како би скупио новац да купи ново срце, пошто му га је једна девојка узела (више информација на ОВОМ линку)