Остаде пуст блок 70 - Где то Кинези селе своје радње?
Због лошег промета, део трговаца из популарног тржног центра ставио катанац на своје радње. Нови посао траже у далекој Јужној Америци. Од муштерија остали само купци на велико.
Од гужве, редова, ценкања и свађе купаца око последњег комада неког артикла у кинеском тржном центру у Блоку 70, на Новом Београду, остало је само сећање. У некадашњој Меки јефтине куповине муштерије се могу избројати на прсте, а многи трговци стављају катанац на своје радње и селе се тамо где посао боље иде - у Јужну Америку, пишу Новости.
Кинески трговци у ''svom'' тржном центру увелико су избацили зимски програм, набавили капе, јакне, чизме... Рафови шарени и пуни, али купаца - мање него икада. Половина радњи, како кажу продавци, послује са губитком, око 30 одсто њих је на нули, а свега 20 одсто је у плусу.
- Све до пре годину-две било је знатно више муштерија - рекла нам је продавачица у једном бутику. - Роба нам је из Кине стизала и по два, три пута месечно, а сада контингент производа не можемо да продамо по неколико месеци. Остали су само купци који пазаре робу ''на велико''.
Од трговаца у Блоку 70 смо сазнали и да због ''traljavog'' посла све више Кинеза пакује кофере и одлази из Србије.
ЦЕНЕ СКОРО КАО У БУТИЦИМА
Ретки Београђани које смо затекли у тржном центру тврде да су Кинези ''надували'' цене, па више нису јефтинији од градских бутика. Док је некада роба у кинеским радњама била и десет пута јефтинија него у осталим продавницама, сада кошта готово исто као и свуда у престоници. Разлог су, кажу продавци, превисоки трошкови увоза.
- Многи се селе у државе Јужне Америке, нарочито Бразил и Аргентину, јер платежна моћ њихових становника све више расте, а и то су много већа тржишта од српског - испричао је Драган Ђорђевић, продавац. - Они који и даље желе да продају робу на мало, изнајмљују простор ближе центру града, а многи из новог дела тржног центра своје радње селе у стари, јер су тамо локали доста јефтинији.
Пореска управа Републике Србије спровела је ове године, у 92 кинеска продајна објекта у тржном центру, ванредну контролу која је утврдила да власници више од половине радњи не издају фискалне рачуне.
Од тада су финансијске провере код Кинеза свакодневне, па трговци у Блоку 70 на Новом Београду, имају мало простора за махинације.
СВИ СА ПРИВРЕМЕНИМ БОРАВКОМ
ПРЕМА последњим проценама, у Србији тренутно послује између 10.000 и 12.000 кинеских радњи, а Националној служби за запошљавање пријављено је само 280 кинеских радника.
У нашој земљи већина Кинеза борави с привременим одобрењем, а тек њих четворо има сталан боравак.
Читајте: