ОШТЕТИЛИ ДРЖАВУ ЗА СКОРО 4 МИЛИОНА ЕВРА: Тајкуни продали сумњиво земљиште Хилтон хотелу
Држава добила 1.714 уместо најмање 3.000 квадрата!
Данко Ђунић, Александар Влаховић и Војин Лазаревић најпре су били министри, потом бизнисмени, па тајкуни, да би их на крају прозвали „краљевима приватизације“.
Као круна њихов ангажовања нићи ће велелепни објекат од 28.000 квадрата у строгом центру Београда. Како незванично откривамо, њих тројица под капом фирме КМКМ од државе су без тендера добили једну од најексклузивнијих локација у центру Београда, на углу улица Краља Милана и Краља Милутина. Иначе, ова локација позната је под именом „Два краља“.
У СВЕТСКОЈ АФЕРИ И СРПСКА ИМЕНА: Ово је СПИСАК српских бизнисмена из ПАНАМСКИХ ПАПИРА!
Мутна посла са земљиштем и пројектима
Парцела на којој је предвиђена изградња хотела годинама је ограђена и празна. Према пројекту из 2007. на овој локацији је требало да буде изграђен пословно-стамбени комплекс, а као инвеститори тада су помињане фирме "Руднап Гроуп" и "Еки инвестмент".
Фирма КМКМ, која је сада наведен као инвеститор, основана је 2006. године, а као директор је у Агенцији за привредне регистре наведен Драган Лазаревић, који је и директор "Еки инвестмент".
Под још неразјашњеним околностима, три године пошто је Александар Влаховић отишао с министарске функције, закључком о размени непокретности Влада Србија доделила је 1.700 квадрата државне имовине, стамбеног и пословног простора фирми КМКМ, чији су власници баш Влаховић, Ђунић и Лазаревић. Да ли су томе допринели везе Влаховића, Ђунића или кумовски односи Лазаревића с тадашњим шефом кабинета премијера Војислава Коштунице Александром Никитовићем, није разјашњено јер нико о томе неће да говори.
Оно што је чињеница, јесте одлука Уставног суда од маја 2005. којом је јасно прецизирано да државна имовина не може да буде додељена у закуп без јавног надметања или конкурса (чланови Устава 57, 59 и 72). Ипак, Закључак о размени имовине донела је Влада Србије премијера Коштунице 10. маја 2007!
Овим закључком прецизирано је да за 1.707 квадрата, колико је добила фирма КМКМ, држава за узврат, када објекат од чак 28.000 квадрата буде завршен - добије 1.714 квадрата?!
Архитекта и консултант за инвестиције Махмут Бушатлија каже да је овим договором прекршен Устав и неколико закона, јер није било јавног конкурса нити лицитације.
ТУЖИЛАЦ ЧЕШЉА ДИНКИЋА: Проћердао 5,4 милијарди на Стару планину!
- У овом случају, имајући у виду атрактивност локације, то би била много већа површина готовог простора коју би држава добила да су и остали заинтересовани могли дати понуду у јавном и транспарентном поступку. Уобичајено је на нашем тржишту да онај ко унесе своју грађевину у заједничку изградњу добија око 25-30 одсто изграђеног простора - каже Бушатлија.
То је најмање 3.000 квадрата од изграђених 28.000. Простом рачуницом, држава је могла да добије око 1.300 квадрата више, што је по просечној тржишној цени од 3.000 евра - 3.900.000 евра!