Откривамо зашто је Путин љут само на "псе рата" из Хрватске
Таман кад су у хрватској Влади помислили да ће делегација које следеће недеље путује у Москву да олабави натегнуте хрватско-руске политичке односе, неочекивано је искрснуо проблем хрватских плаћеника у украјинском рату.
Наиме, након што је министарка спољних послова Весна Пусић отворено признала да хрватски ратни добровољци учествују у ратним акцијама на територији Украјине, а против проруских снага, службено је реаговало Министарство спољних послова Руске Федерације, које је због тога изразило "недоумицу и узнемиреност".
"Притом се не ставља под сумњу законитост учешћа хрватских грађана у операцијама украјинских војних структура. Позивамо Загреб и лидере других држава чији су грађани врбовани у оружане снаге Украјине да спрече ту неправилну праксу ", стоји, међу осталим, у депеши руског Министарства спољних послова.
На лошем гласу
Поставља се питање зашто је званична Москва неуобичајено оштро прозвала Хрватску и позвала је да спречи одласке хрватских плаћеника у Украјину.
Према руским изворима које је контактирала Слободна Далмација, Москви је за око запела, мање бројност, а више позиционираност појединих плаћеника за које се сумња да су из Хрватске. Наиме, како и преноси Слободна Далмација, руске службе пресреле су комуникације неколико јединица бригаде "Азов", која је углавном састављена од страних плаћеника, а која се бори на страни Кијева, уз злогласан углед међу проруским снагама.
Конкретније, командант 13. резервног батаљона унутар бригаде "Азов" често са шефовима неких јединица на терену комуницира на језику за који Руси претпостављају да је хрватски. Није познат идентитет команданта те јединице, али проруски војници дали су му кодно име "Хорват", односно "Хрват".
Тај се незнанац недавно уживо телефонски јавио у програм телевизијске емисије "Укрстреам ТВ", при чему је на украјинском језику говорио о успесима својих војника у борбама код Мариупуља и града Червониј Гранита.
Задњи велики успеси те јединице биле су борбе за места Широкине, Павлово, Коминтерново и Новоазовск, где су проруске снаге натерали у бег. Али, даље од те црте није се могло јер су проруске јединице биле добро укопане, с већим арсеналом оклопних возила и далекометног наоружања.
Опрост за злочине
Због великих успеха 13. резервног батаљона у борбама против сепаратиста, проруски су заповедници организовали посебну јединицу која ће, барем док званично не ступи примирје на снагу у поноћ 15 фебруара, покушати да ухвате команданта "Хорвата" па да га живог приведу "надлежним судским инстанцама Новорусије".
Према ставкама нове верзије мировног споразума из Минска, бригада "Азов" биће распуштена, а евентуални ратни злочини неће бити процесуирани.
Прочитајте и: