ИЗБОРИ У БИХ - ЦИК: Изетбеговић, Човић и Иванић чланови Председништва
САРАЈЕВО - Нови чланови Председништва БиХ из редова бошњачког, хрватског и српског народа су Бакир Изетбеговић, Драган Човић и Младен Иванић, показују прелиминарни, незванични и некомплетни резултати Централне изборне комисије (ЦИК) објављени данас.
15:30 - Како је потврђено из Комисије, Изетбеговић (СДА) је освојио 226.860 гласова, односно 32,74 одсто, Човић (ХДЗ БиХ) 88.994 - 51,52 одсто, а Иванић (Савез за промене) 279.822, односно 48,31 одсто.
Фахрудин Радончић (SBB) је на другом месту у трци за бошњачког члана Председништва БиХ са 187.005 гласова, Емир Суљагић (ДФ) на трећем месту са 105.570 гласова, а Бакир Хаџиомеровић (СДП) на четвртом са 69.853 гласова.
Највећи противкандидат Човићу у надметању за хрватског члана Председништва БиХ, Мартин Рагуж (ХДЗ 1990), окончао је на другом месту са 67.948 гласова, Живко Будимир (SPP) је трећепласиран са 10.508 и Анто Поповић (ДФ) на последњој позицији са 5.273 гласа.
Главни противкандидат Иванићу за место српског члана у Председништва, Жељка Цвијановић (СНСД), је другопласирана са 278.845 гласова, а Горан Змијањац (Странка праведне политике) на трећем месту са 20.532 гласа.
Недостају још гласови бирача који су гласали путем поште, у одсуству и путем мобилних тимова. Од 3.227.543 уписана бирача на централном бирачком списку гласало је 1.747.244 или 54,14 одсто, подаци су Централне изборне комисије.
14:30 - Додику жао због резултата за српског члана Председништва
БАЊАЛУКА - Лидер Савеза независних социјалдемократа (СНСД) Милорад Додик изјавио је да му је жао због резултата гласања за члана Председништва БиХ и да "не може да верује" да су Срби тако одлучивали, знајући да Младену Иванићу подршку дају Бошњаци и међународна заједница.
Након што су у СНСД-у потврдили да кандидат Савеза за промене за српског члана Председништва БиХ, Иванић, према њиховим резултатима има 100 гласова више од њихове кандидаткиње Жељке Цвијановћ, Додик је рекао да он још не верује у Иванићеву победу.
На страначкој конференцији за новинаре у Бањалуци је додао да ће, ако и буде тако "на њој бити један акценат подаништва захтевима Бошњака, те међународне заједнице која неће оклевати да испостави рачуне Иванићу".
Додик, ипак, наглашава да у странци очекују да ће бити неизвесно до краја и додаје да када су синоћ говорили о разлици "нажалост нису укључили бошњачке гласове". Актуелни председник Српске је, између осталог, навео да је све то "омогућило да преживи антисрпска политика која ће се огледати на позицији Иванића".
Како је додао, његова победа против кандидата опозиције Огњена Тадића за председника Српске, је "извесна" и осећа се као "нови-стари председник", уз напомену да ће комотна скупштинска већина омогућити рад у Народној скупштини.
С друге стране, каже да ће сачекати резултате за Представнички дом парламента БиХ, али очекује исти број мандата као и сада, као и да ће у Савету министара БиХ имати партнерство с Хрватском демократском заједницом (ХДЗ). Додик је потврдио да је звао председника Српске демократске странке (СДС) Младена Босића, али му се он није јавио на телефон.
"У свему овоме највећи политички магарац је испао СДС, који је изгубио председника РС-а, изгубили су и парламент РС и БиХ, ништа нису добили и треба очекивати да ће у СДС-у веома брзо почети раскол, који већ видим...", рекао је председник СНСД-а.
13:30 - Додик: Остајем председник РС!
БАЊАЛУКА - Лидер Савеза независних социјалдемократа (СНСД) Милорад Додик изјавио је данас да ће бити "нови стари председник Републике Српске" јер је као кандидат владајуће коалиције победио свог противкандидата из опозиционог Савеза за промене Огњена Тадића са око 12 хиљада гласова.
"Сада је то готово сигурно и ја се осећам као новоизабрани стари председник РС", казао је Додик на конференцији за новинаре.
Он је навео да на основу 99,99 одсто пребројаних гласова за српског члана Председништва БиХ кандидат опозиције Младен Иванић води за стотину гласова. Додик је рекао да му је "жао због изборног резултата за српског члана Председништва БиХ, те да не може да верује да су Срби на овај начин одлучивали, знајући ко и на који начин подржава Младена Иванића".
Он је оценио да ће ако победи, Иванић победити захваљујући гласовима Бошњака и међународне заједнице, што ће га, како је казао, "ставити у позицију подаништва и пред захтеве Бошњака". Додик, међутим, очекује да Цвијановићева добије подршку хрватских гласова из иностранства, због чега победник за овај изборни ниво неће бити познат до самог краја бројања гласова.
Лидер СНСД-а је рекао и да ће владајућа коалиција имати скупштинску већину и могућност да формира нову ентитетску владу, док ће СНСД на нивоу БиХ, захваљујући партнерству са ХДЗ БиХ, учествовати у Савету министара БиХ. Додик је оптужио међународну заједницу, невладин сектор и поједине медије у РС да су водили "прљаву" кампању против њега и СНСД-а.
Кандидаткиња владајуће коалиције за српског члана Председништва БиХ Жељка Цвијановић изјавила је да је задовољна изборним резултатом, наводећи да је имала "доминантну већину" док није почело пребројавање бошњачких гласова у РС за тај изборни ниво.
"Препостављам да су вреће (гласови из иностранства) те које ће одлучивати какав ће бити коначан исход", рекла је Цвијановићева.
12:10 - Додик победио!
Још увек траје обрађивање гласова, а према незваничним информацијама Милорад Додик ће бити нови-стари председник Републике Српске.
Милорад Додик, кандидат коалиције СНСД-ДНС-СП за председника Републике Српске, освојио је 300.128 гласова док је његов противкандидат Огњен Тадић испред Савеза за промене освојио 289.680 гласова, према још увек незваничним резултатима и након обрађених 99,99 одсто гласова.
Младен Иванић је постао члан председништва Босне и Херцеговине!
11:45 - Медији у БиХ: Избори донели промене!
Општи избори у Босни и Херцеговини променили су однос снага међу странкама, али изазови за земљу остају исти и свака нова власт мораће врло брзо да покаже да ли је у стању с њима и да се носи, неке су од првих оцене исхода избора које данас преносе медији у БиХ.
Сарајевско "Ослобођење" на насловној страни као два највећа добитника избора истиче Странку демократске акције (СДА) и Хрватску демократску заједницу (ХДЗ) БиХ, уз илустрације славља у страначким централама након проглашења прелиминарних изборних резултата.
Сарајевски дневник као добитника третира и тек недавно основан Демократски фронт (ДФ) истичући да се и у том изборном штабу славило до зоре, иако њихови кандидати за бошњачког и хрватског члана Председништва БиХ нису остварили значајније резултате.
Председник ДФ-а Жељко Комшић наглашава да је задовољан резултатима, јер би та странка могла бити друга по снази у Федерацији БиХ.
Несумњиви губитник избора је, према коментару "Ослобођења", Социјалдемократска партија БиХ, а исту оцену доноси и "Дневни аваз", који истиче да је због изборног пораза председник те странке Златко Лагумџија најавио одлазак.
10:45 - Ево шта каже свет на ове изборе!
Након општих избора у Босни и Херцеговини, одржаних у недељу, светски медији су у извештајима сложни у оцени да националисти воде у подељеној и сиромашној евроској земљи.
Тежња за послом и етничке тензије обојили су изборе у БиХ, пише британски BBC и додаје да тензије између Бошњака, Срба и Хрвата остају на високом нивоу. Поједини делови земље теже независности од Сарајева, главног града једне од најсиромашнијих земаља Европе, наводи у свом извештају BBC, док други медији у Великој Британији подсећају и на фебруарске протесте који су били одраз великог незадовољства стањем у држави.
"Ништа не функционише у овој земљи", рекла је Мирсада Грго за француски АФП, додајући да је ово била последња шанса за буђење народа.
Додаје се да лидери три етничке групе нису успели да се договоре око кључних питања битних за напредак земље и њено чланство у Европској унији и да је такво понашање политичара узроковало да БиХ буде на зачељу просперитета у региону.
Располозење у држави је генерално лоше, а јучерашњи избори највероватније неће донети ништа ново, пише Дојче веле. Глас Америке у први план истиче да националисти који воде на основу раног пребројавања гласова виде различиту будућност државе. Такође, наводе да ће наставак пребројавања гласова највероватније донети резултат "шареног" састава државног парламента, што ће по правилу успорити креирање власти.
08:26 - Чека се! Додик и Тадић - тесно!
Победници избора за српског члана Председништва БиХ и председника Републике Српске још нису познати, иако су два супростваљена политичка блока у изборној ноћи саопштила да имају предност.
Драматична изборна ноћ трајала је скоро до 3:30, када су из изборног штаба владајућег Савеза независних социјалдемократа (СНСД) и опозиционог Савеза за промене саопштили своје последње податке.
Лидер СНСД-а и кандидат те странке за председника Милорад Додик је прво нешто иза поноћи прогласио изборну победу кандидата СНСД-а за српског члана Председништва БиХ жељке Цвијановић и најавио да ће за пола сата прогласити и своју изборну победу, али то није учинио.
02:00 - СНСД: Пребројано 53 одсто, Додик води
Потпредседник СНСД-а Игор Радојичић саопштио је да, после 53 одсто пребројаних гласова, Милорад Додик води са 52 одсто, у односу на 48 одсто колико има Огњен Тадић.
Радојичић је, што се тиче гласања за Парламентарну скупштину БиХ, рекао да после 24 одсто пребројаних гласова СНСД има двоструко више гласова од СДС-а у Изборној јединици један.
"У изборној јединици два СДС води, док у Изборној јединици три СНСД има 30 одсто више гласова", тврди Радојичић.
01:10 - Први незванични резултати за чланове Председништва БиХ
Централна изборна комисија БиХ објавила је прелиминарне, незваничне резултате за чланове Председништва БиХ, са обрађених 2.496 бирачких места од 3.262 места или са 76,52 посто обрађених бирачких места.
На основу 76 посто обрађених гласачних листића Бакир Изетбеговић (СДА) имао је 194.457 гласова (33,16 посто). Фахрудин Радончић (SBB) 156.469 (26,68 посто), Емир Суљагић (ДФ) 88.507 (15,09 посто), Бакир Хаџиомеровић (СДП) 58.955 (10,05 посто), Сефер Халиловић (БПС) 51.108 (8,72 посто), Мустафа Церић (независни кандидат) 26.161 (4,46 посто), Џебраил Бајрамовић (Странка дијаспоре) 3.759 (0,64 посто), Мирсад Кебо (независни кандидат) 2.893 (0,49 посто), Халил Тузлић (независни кандидат) 2.754 (0,47 посто) и Адил Жигић (независни кандидат) 1.322 гласова или 0,23 посто.
За српског члана Председништва БиХ, на основу пребројаних 52,03 посто гласова Жељка Цвијановић (СНСД-ДНС-СП) тренутно има 154.656 гласова, Младен Иванић (Савез за промене) 153.446, а кандидат Странке праведне политике Горан Змијанац освојио је 9.853 гласова, пише Дневни аваз.
Када је у питању хрватски члан Председништва БиХ Драган Човић (ХДЗ) тренутно има 88.994, Мартин Рагуж (ХДЗ 1990) 67.948 гласова, Живко Будимир (SPP) 10.508 и Анто Поповић (ДФ) 5.273 гласова.
00:33 - Изетбеговић прогласио победу за члана Председништва
САРАЈЕВО - Бакир Изетбеговић прогласио је ноћас победу на изборима за бошњачког члана Председништва БиХ са, како је рекао, 225.000 гласова од пребројаних 75 одсто гласова.
Кандидат СДА за члана Председништва БиХ је навео да је разлика у односу на другопласираног Фахрудина Радончића 75.000 гласова. Изетбеговић је захвалио гласачима, рекавши да мисли да су направили добар избор. Захвалио је и активистима који су дали допринос у победи СДА, као и медијима.
"СДА има веома поуздан систем праћења резултата. На бази пребројаних 75 посто гласова, ја водим са 225.000 гласова. Следећи кандидат има 75.000 мање гласова, тако да ја могу прогласити победу за бошњачког члана Председништва БиХ", казао је Изетбеговић.
Он је рекао да тренутно СДА има 34 одсто гласова и скоро је дупло јача од следеће странке по броју гласова.
"У РС је Рамиз Салкић добио више од 70 посто гласова и честитам му на победи. Слично је и са коалицијом Домовина која је такође добила преко 70 посто бошњачких гласова и може се рећи да ће бити утицајан у Скупштини РС", рекао је Изетбеговић.
Напоменуо је и да је више од 300.000 гласова за СДА надмоћна победа, али и обавеза за ову странку.
23:18 - СНСД: Додик води са 53,9 посто
БАЊАЛУКА - Потпредседник СНСД Небојша Радмановић негирао је да кандидати те странке за председника Српске и Председништво БиХ, Милорад Додик и Жељка Цвијановић, заостају за противкандидатима из коалиције Савез за промене Огњена Тадића и Младена Иванића.
Радмановић је, како су пренели медији, каже да резултати за председника Српске долазе спорије.
"Све што кажем сада за 15 минута може изгледати другачије. У СНСД смо задовољни излазношћи, то показује да грађани желе да кажу шта мисле и о овој и о некој, евентуално, другој власти. СНСД у овом моменту има резултате који кажу да Жељка Цвијановић води испред Младена Иванића са 52,3 посто. Иванић има 47,6 посто", тврди Радмановић.
Када је у питању избор за председника РС, у СНСД тврде да Додик води са 53,9 посто, а да је Тадић добио 46,1 посто, према до сада избројаним гласовима.
Председник НДП-а Драган Чавић изјавио је вечерас да, према информација које има та странка, у источном делу Српске воде кандидати Савеза за промене Тадић и Иванић.
"Из Бања Луке само из наших штабова имамо 4.000 пребројаних гласова, према којима је изједначен резултат између Иванића и кандидата коалиције СНСД-ДНС-СП Жељке Цвијановић", рекао је Чавић новинарима у Бањалуци у првом обраћању из Изборног штаба НДП-а.
Чавић је рекао да НДП очекује победу опозиције и апеловао на власт и грађане да прихвате резултате демократских избора.
Општи избори у БиХ, Федерацији И Републици Српској су, према оцени ОЕБС-а и домаћих политичких лидера, протекли у демократској атмосфери, а странке саопштавају прве незваничне резултате, али И притужбе на неправилности.
Потпредседник СНСД-а Игор Радојичић изјавио је да сви прелиминарни резултати указују на већу излазност у односу на претходне опште изборе, али и да је било покушаја онемогућавања рада посматрачима СНСД-а.
"Позивам све политичке субјекте да овај процес уредно завршимо и по слободној вољи грађана", рекао је Радојичић и додао да су се на друштвеним мрежама појавиле одређене дезинформације, пренела је РТРС.
Он је позвао грађане и да не наседају на, како је рекао, лажи. СНСД поштује слободну вољу грађана у РС и БиХ, а коначни и валидни су подаци само они које саопшти Централна изборна комисија, рекао је вечерас Радојчић.
23:07 - Странке ФБИХ: Воде Изетбеговић и Човић
Општи избори у Босни и Херцеговини су завршени, а странке у Федерацији БиХ објављују незваничне резултате према којима актуелни бошњачки члан Председништва БиХ и заменик лидера Странке демократске акције (СДА) Бакир Изетбеговић води у већини од 10 кантона.
Према првим подацима с терена, кандидат за хрватског члана Председништва БиХ и лидер ХДЗ-а Драган Човић уверљиво води у свим већинским хрватским подручјима, изјавио је вечерас у Мостару председник Изборног штаба те странке Невенко Херцег, пренели су медији.
Он тврди да је Човић у неким подручјима освојио две трећине гласова, а негде, као што је то у Широком Бријегу, преко 80 посто. Казао је и како је Човић победио у Рами, која се у јавности сматра тврђавом ХДЗ-а 1990, чији је лидер Мартин Рагуж.
"Можемо бити презадовољни резултатима и можемо рећи да ћемо вечерас славити уколико не буде изборног инжињеринга као што је то било у два изборна циклуса", казао је Херцег. Истакао је и да су задовољни одзивом бирача хрватског бирачког тела.
"Хрвати су на ове изборе изашли преко 50 посто. Задовољни смо изласком", казао је Херцег и навео да нису задовољни начином како је организован изборни процес, који је, по његовим речима, доста сложен и доста спор.
Илија Цвитановић, генерални секретар ХДЗ-а 1990, рекао је да је на основу пребројаних гласова, Рагуж води у опћинама Прозор-Рама, Љубушки, Усора, Ускопље, Нови Травник, Центар Сарајево и Зеница.
Из Демократске фронте досадашњег представника Хрвата у трочланом Председништву БиХ Жељка Комшића наводе да њихов кандидат у том телу Емир Суљагић води у сарајевским општинама Нови Град и Центар.
Кандидати за чланове Председништва БиХ су обавили грађанску дужност и гласали на Општим изборима 2014, а након гласања су изразили своја очекивања. Већина их је била оптимистична и са вером у победу.
Фахрудин Радончић, кандидат СББ-а БиХ за бошњачког члана Председништва БиХ је рекао дас у ови избори празник демократије, тед а он верује да ће они бити поштени и фер.
"Верујем да ће грађани изабрати након толико патње, стагнације, лошег економског резултата и сиромаштва, промене", изјавио је Радончић.
Радончић је упитан за евентуална очекивања казао да "очекује спектакуларне и велике промене, прозападну оријентацију гласачког тила и шансу новим политичким енергичнијим и способнијим снагама".
Емир Суљагић, кандидат за члана Председништва БиХ испред Демократске фронте, након гласања је израио очекивање да ће победити.
"Очекујем да ће Демократска фронта бити прва највећа странка у Федерацији и очекујем да ћу бити члан Председништва БиХ из реда Бошњака", поручио је Суљагић.
Независни кандидат за бошњачког члана Председништва БиХ И бивши поглавар Исламске заједнице у БиХ Мустафа Церић је рекао да очекује да након ових избора у БиХ неће бити више ништа исто, и да ће се десити радикалне промене набоље.
Бакир Хаџиомеровић, кандидат Социјалдемократске партије за бошњачког члана Председништва БиХ Мартин Рагуж, кандидат за члана Председништва БиХ испред ХДЗ 1990, након гласања у Мостару је изразио наду ће изабрани представници нове власти брзо повести Босну и Херцеговину према евроатлантским интеграцијама и да ће утемељити нову политичку културу, одговорност, дијалог и и развој земље.
Дубоко уверен да ће бирачи дати подршку "хрватском одговору" и да ће изабрати "хрватски", Драган Човић кандидат за члана Председништва БиХ испред ХДЗ-а БиХ је новинарима рекао да је у БиХ нужно направити правну државу како би људи веровали у њу и сви били једнаки пред законом.
У победу је уверен и досадашњи председник Федерације БиХ Живко Будимир који је такође кандидат за члана Председништва.
19:10 - Затворена гласачка места, резултати око поноћи
Избори су протекли углавном без инцидената, а бирачка места затворена су у 19 сати. Како је раније најављено, први прелиминарни резултати могли би да буду познати око поноћи.
Грађани су на 5.401 бирачком месту, бирали чланове Председништва БиХ, посланике у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ, Представничком дому Парламента Федерације БиХ, посланике у кантоналним скупштинама и Народној скупштини РС, као и председника и потпредседнике РС.
На изборима је учествовало 98 политичких субјеката, чија се имена налазе на гласачком листићу, а од тога је 50 политичких странака, 24 коалиције, 24 независна кандидата и укупно 7.748 кандидата.
Од укупно 3.278.908 бирача, њих 2.037.076 је у ФБиХ, а 1.241.832 у РС.За гласање изван БиХ регистровано је 42.139 бирача, и то њих 16.140 с подручја ФБиХ и 25.499 с подручја РС.
Према подацима Централне изборне комисије (ЦИК), до 15 сати укупно је гласало 1.181.278 бирача, што је процентуално 36,6 одсто, односно 1,5 одсто више него на изборима 2010. године.
У Федерацији БиХ је укупно гласало 692.326 бирача, односно 34,31 одсто, што је један одсто мањи одзив него 2010. а у Републици Српској 488.952 бирача или 40,43 одсто, где је чак пет одсто већи одзив него на претходним изборима у исто време.
Политичари у БиХ, учесници избора, сматрају да ће овај дан донети промене тој земљи, а многи од њих углавном себе виде као део тих промена.
Међу политичарима су заступници две опције - јачање унитарних функција државе, чему теже бошњачке странке, и "лабавији" облик, са већим овлашћењима ентитета, што је политика председника РС Милорада Додика.
18:00 - До 15 сати гласало 36,6 одсто, излазност већа
У Федерацији БиХ је укупно гласало 692.326 бирача, односно 34,31 одсто, а у Републици Српској 488.952 бирача или 40,43 одсто, где је чак пет одсто већи одзив него на претходним изборима у исто време.
Највећа излазност забележена је на Палама - 65,85 одсто, Бановићима - 62,98 одсто,у Калиновику - 60,75, у Гацку - 58,96, а најмања у Добретићима - 16,47, Санском Мосту - 23,23, Усори- 23,26, Великој Кладуши - 24,23 процената, јављају медији у БиХ.
До 11 сати гласало је укупно 458.958 бирача или 14,22 одсто, саопштено је на претходној конференцији за новинаре ЦИК-а. На изборима учествује 98 политичких субјеката, чија се имена налазе на гласачком листићу, а од тога је 50 политичких странака, 24 коалиције, 24 независна кандидата, и укупно 7.748 кандидата.
17:30 - Већа излазност, избори протичу у фер атмосфери
Он очекује да ће учешће грађана на овогодишњим општим изборима у БиХ бити изузетно велико, чиме ће и резултати избора бити валиднији.
Петрић је рекао новинарима и да до подне није било инцидента који заслужују већу пажњу, осим туче посматрача у Санском Мосту, који су потом удаљени са бирачког места. Како је додао, на појединим биралиштима било је мањих техничких проблема, али то неће утицати на регуларност изборног процеса, јавили су медији у БиХ.
Он је, са колегама из ЦИК-а Владом Рогићем и Ахметом Шантићем, посетио биралиште у Културном центру Пале.
16:20 - Сат времена без интернета али без прекршаја који ометају изборни процес
На подручју целе Републике Српске на сат времена је пала интернет мрежа. На интернет се није могло приступити ни преко мобилних телефона али везе су опет успостављене нешто пре 15 часова.
Министар унутрашњих послова РС издао је наредбу о забрани превоза експлозивних материја у друмском саобраћају до понедељка, 13. октобра, у 6 часова.
Данас од 20 часова одобрава се превоз пиротехничких средстава за извођење ватромета у друмском саобраћају на подручју РС, а центри јавне безбедности, станице јавне безбедности и полицијске станице могу да издају одобрења за њихов превоз.
Жељка Цвијановић, актуелна премијерка и кандидат владајућег Савеза независних социјалдемократа, истиче да је ово велики дан за грађане РС јер могу да искористе своје право и у духу демократије и мира изаберу представнике на политичкој сцени за будући период.
15:37 - МУП РС: На једном бирачком месту било прекинуто гласање
Око 9 сати на бирачком месту Кисељак - Бања Врућица у општини Теслић забележено је да је гласачки одбор грешком дао два гласачка листића грађанину, који је после гласања изнео један неупотребљен листић из просторија изборног места и поцепао га, саопштено је из МУП РС.
Још је наведено да је то бирачко место било затворено од 9:15 до 9:52, као и да је о наведеном догађају обавештено надлежно тужилаштво, као и Централна изборна комисија БиХ.
13:24 Већи одзив него на прошлим изборима
САРАЈЕВО - На општим изборима у БиХ, до 11 сати гласало је укупно 458.958 бирача или 14,22 одсто.
Од тога броја у Федерацији БиХ је гласало 262.467 бирача или 13,01 одсто, а у Републици Српској 196.491 бирач, што је 16,25 одсто.
"Ово је нешто већи одзив бирача, у односу на опште изборе 2010. године, у том времену", рекао је на конференција за новинаре председник Централне изборне комисије БиХ Стјепан Микић.
Он је подсетио да на 5.401 бирачком месту, може да гласа укупно 3.278.908 бирача, од чега је њих 2.037.076 у ФБиХ, а 1.241.832 у РС. За гласање изван БиХ регистровано је 42.139 бирача, и то њих 16.140 с подручја ФБиХ и 25.499 с подручја РС. На изборима учествује 98 политичких субјеката чија се имена налазе на гласачком листићу, а од тога је 50 политичких странака, 24 коалиције, 24 независна кандидата, и укупно 7.748 кандидата.
Микић је објаснио и да је до кашњења отварања око 250 бирачких места, од 10 минута до два сата, дошло због,углавном, техничких разлога. Догодила су се два инцидента , у Кијеву код Санског Моста,где су се потукла два посматрача, и на једном бирачком месту у Фојници,где је забележено дрско понашање, а осим тога није било нарушавања јавног реда и мира.
Укупно је акредитовано 5.760 посматрача, док су општинске и градске изборне комисије акредитовале још око 55.000 посматрача политичких субјеката.
12:21 - Потукла се два посматрача на биралишту у Санском Мосту
Дневни аваз наводи да је око осам сати и десет минута интервенисала полиција због туче два посматрача.
Председник Општнске изборне комисије у Санском Мосту Харис Карат рекао је двојици посматрача после инцидента да им је забрањено да даље надгледају изборни процес.
Јутрос у седам сати на биралиштима широм Босне и Херцеговине почело је гласање у оквиру општих избора 2014. године. Иако има места где се каснило са отварањем, у већини биралишта све протиче према плану. Од 8.25 у БиХ на време није отворено 250 бирачких места, али то неће угрозити изборни процеш, саопштила је из Централна изборна комисија.
11:58 - Нефић: Полиција поступа по плану Акције избори 2014.
Министарство унутрашњих послова Кантона Сарајево поступа по плану Акције избори 2014. године и да ће како је речено данас, у складу с Изборним законом обезбеђивати бирачка места.
Ангажован је довољан број полицијских службеника у униформи и цивилу и они ће у складу с Изборним законом обезбеђивати бирачка места, рекао је портпарол МУПКС-а Ирфан Нефић, пренела је агенција Фена. Он рекао да је јутрос обишао неколико бирачких места, те да полицијски службеници су на терену, нема никаквих проблема и до сада нису забележени инциденти, надам се да ће тако и остати, казао је Нефић.
Додао је да "већ од половине септембра полицијски службеници МУПКС-а обезбеђују место за бројање у Зетри, а урађене су припреме и планови по полицијским управама у вези с предизборним, изборним и постизборним активностима на подручју КС-а".
Полиција ће, према његовим речима, након гласања пратити изборни материал до сабирног центра. У сталном заседању је и штаб Акције избори 2014. године којим председава полицијски комесар Вахид Chosić, а имамо наше представнике и у штабу на федералном и на државном нивоу.
"Размењујемо информације и свакако да ћемо поступати у складу законом", рекао је Нефић.
09:53 - Безбедносна ситуација стабилна
Безбедносна ситуација у Републици Српској је стабилна и очекује се да тако буде и данас, када се одржавају општи избори у БиХ, изјавио је министар унутрашњих послова Српске Радислав Јовичић.
Јовичић је изјавио да је одржан састанак Штаба за праћење избора који је формиран у МУП, а предводи га директор полиције Гојко Васић.
Он је напоменуо да МУП нема никаква оперативна сазнања да би се могли догодити инциденти било које размере, али је истакао да се сви подаци до којих долази полиција анализирају.
"Убеђен сам да су грађани Републике Српске ''израсли'' у једну мудру заједницу и да ће искористити своје демократско право да изађу на биралишта и да не наседају на било чију провокацију или позиве да покрену било какве рушилачке активности", рекао је Јовичић.
Према његовим речима, грађани треба да покажу целом свету да је Република Српска демократско и уређено друштво. Јовичић је подсетио да је током изборне кампање било 55 ситних инцидената, али ниједан није узнемирио јавност.
"МУП је успео да одржи повољно стање јавног реда и мира и убеђен сам да ће тако бити током избора и наредних дана", рекао је Јовичић.
На свим бирачким местима, додао је, појачан је ангажман радника полиције да би евентуално спречили инциденте, ако би се појавили и да би били на услузи Централној изборној комисији.
08:05 - Отворена бирачка места у Федерацији БиХ И РС
Јутрос у 7:00 сати у БиХ, Федерацији и Републици Српској, отворено је 5.397 редовних бирачких места, међу којима и пет у дипломатско-конзуларним представништвима БиХ у иностранству - у амбасадама у Бечу и Берлину, и конзулатима у Минхену, Штутгарту и Франкфурту.
Грађани БиХ, Федерације и Републике Српске, бирају чланове Председништва и посланике у Парламентарној скупштини БиХ, председника и потпредседнике Републике Српске, као и посланике у Народној скупштини Српске, Парламенту Федерације БиХ и скупштинама кантона у Федерацији.
Бирачка места биће затворена у 19 часова. Крајњи рок за потврђивање резултата избора је 11. новембар.
За спровођење овогодишњих избора из буџета БиХ намењено је 8,854 милиона конвертибилних марака.
Када је реч о бирачима из Брчког дистрикта, којих укупно има 45.317, они се опредељују за једну од ентиетских опција - Републику Српску20.528 и 24.789 за ФБиХ. За праћење овогодишњих избора акредитован је рекордан број посматрача до сада. На снази је изборна тишина која ће трајати до затварања бирачких места у 19:00 часова.
Погледајте и: Почела предизборна тишина у БиХ
Дебата пет кандидата за новог председника Европске комисије
Срби треба да учествују на изборима на што јединственијој листи