Отворена биралишта широм САД
ВАШИНГТОН - Широм САД данас су отворена биралишта на изборима за Конгрес који ће, по оцени аналитичара, бити својеврстан показатељ расположења бирача према досадашњој политици председника Барака Обаме.
Биралишта су отворена у шест сати по источном, односно 12 сати по средњоверопском времену, а све очи упрте су у трку за Сенат који је досад био под доминацијом демократа, пренеле су агенције. Прва биралишта отворена су у источним државама Кентакију, Мејну, Њу Хемпширу, Њу Џерсију, Њујорку и Вирџинији.
Американци на овим изборима, познатим и као међуизбори, јер се одржавају на половини председничког мандата, бирају 435 чланова Представничког дома, 36 од 100 чланова Сената и гувернере 36 од 50 савезних држава.
Без фокуса председничке кампање, међуизбори, обично бележе малу излазност, и фаворит је често партија која није на власти. Републиканцима, који већ контролишу Представнички дом, потребно је да освоје само шест места, како би преузели контролу и над Сенатом.
Многи аналитичари предвиђају победу Републиканаца, пошто популарност председника Обаме према последњим истраживањима, бележи значајан пад, испод 40 одсто.
"Ово је референдум о председнику", рекао је републикански сенатор и могући председнички кандидат на изборима 2016, Ренд Пол. Аналитичари се слажу у оцени да би победа републиканаца у Сенату, пореметила равнотежу моћи у Вашингтону.
"У случају да и у Сенату републиканци буду у већини, за Обаму ће бити много теже него до сада да сарађује са Конгресом и остварује своје замисли, јер ће оба дома бити под контролом републиканаца", истиче аналитичар Френк Њупорт.
Колико су избори значајни за демократе показује чињеница да су у кампањи, поред председника САД, учествовали и бивши председник Бил Клинтон и његова супруга Хилари, која се сматра вероватним будућим председничким кандидатом, као и актуелна прва дама Америке Мишел Обама.
Обама се од првог дана првог председничког мандата надао да ће успети да превазиђе међустраначке поделе, да ће бити мост између демократа и републиканаца. Те наде нису остварене, а током седме и осме године, последње две године на председничкој функцији, могао би да се суочи са највећим домаћим политчким искушењем, закључује Глас Америке.
Прочитајте и: ЕУТАНАЗИЈА У САД: Болесна жена убризгала себи смртоносну инјекцију
Хилари Клинтон о својим изборима као државна секретарка