Ова година могла би бити најопаснија у историји човечанства
Немачка полиција најавила је оснивање нове јединице за борбу против тероризма која ће деловати паралелно с ГСГ9. Уједно, у Бечу се, управо због опасности која прети, одржала безбедносна конференција.
Судећи према догађањима у прва два и по месеца, 2015. година могла би, што се тиче глобалног тероризма и опасности, бити најопаснија и најгора година у историји човечанства.
Немачки Хеиделберг институт који се бави анализама, али и предвиђањем безбедносних ситуација у конфликтним зонама света, објавио је карту на којој су означена кризна жаришта за прошлу, али и ову годину.
Доминирају исламисти
Највеће и најтамније подручје свакако заузима подручје Блиског истока и северне Африке у којима се налази велик број сунитских исламиста организованих у неколико терористичких организација попут ИСИЛ-а или Боко Харама.
Опасна подручја нису само она у којима се воде отворене борбе, попут Сирије или Ирака, већ је ту и цели низ релативно мирних земаља у којима постоји могућност за нападе. Баш као што се пре неколико дана догодило у Тунису. Хоће ли тај крвави напад на стране туристе коначно отворити очи светским политичарима и моћницима да послушају стручњаке за исламистичке терористичке организације који већ одавно упозоравају свет да треба хитно подузети мере за сузбијање терористичких организација, тек остаје за видети.
Чињеница је да би ове године у нападима исламских милитаната предвођеним ИСИЛ-ом могло погинути далеко више људи него у нападима на САД 2011. када је Ал-Каида срушила њујоршке близанце. Већ је сада попис напада које су извели исламски терористи импозантан.
Крвава година почела је нападом на редакцију Шарли Ебдо у Паризу при чему је убијено 12 људи. У координираној терористичкој акцији у јервејској кошеру брзе хране убијено је четворо људи. Потом су уследили терористички напади у Нигерији у којима је Боко Харам побио више од две хиљаде људи у јестима Багу и Дорон Багу.
Томе треба додати низ терористичких акција широм света – од Ирака, Либије, Сомалије преко Нигерије, Пакистана, Египта, Данске све до терористичких удара у Тунису и Јемену, који су однели животе неколико стотина људи. Страховања да би 2015. могла бити најкрвавија година у историји темеље се и на томе да ИСИЛ своју мрежу шири изван граница Сирије, Ирака и Либије, али и на повратку џихадиста с ратишта из Сирије и Ирака у земље Еуропе и САД-а. Сада им је јасан циљ убијати што више неверника.
У неколико наврата и сам Абу Бакер Ал-Багдади није скривао своја упутства џихадистима који се враћају у своје државе да им је задатак убити што више неверника и дестабилизовати земље.
Наркокартели у Мексику
Наравно, исламистички терористи само су део црне статистике карте зла у свету. Знатан део, али ипак само део. На подручју Јужне Америке цели је низ банди и терористичких организација које и данас представљају голему претњу сигурности.
Прича за себе је Мексико у којему је влада, упркос недавним хаопшењима челних људи Зете, изгубила рат против тамошњих наркокартела.
Процењује се да је у сукобима наркотрафиканата и снага сигурности у последњих десетак година погинуло више од 50.000 људи.
Ту је и претња од немира који избијају на подручју САД-а, попут немира у Фергусону, ту су и претње сигурности због руског новопробуђеног експанзионизма који се види и Украјини.
Погледајте и: