Монсуни одређују економску слику Индије
Инфлација је у Индији у јуну успорила на четворомесечни минимум, показали су званични подаци у Њу Делхију, али би нова индијска влада могла да се суочи са проблемом у виду раста цена хране због слабе сезоне монсуна, кључне за пољопривреднике.
Индекс велепродајних цена, помно праћено мерило трошкова живота у Индији, порастао је прошлог месеца 5,43 одсто на годишњем нивоу, што је најспорији темпо од фебруара, успоривши у односу на 6,01 одсто из маја, саопштило је индијско Министарство трговине, а пренела агенција Франс прес.
Десничарска влада премијера Нарендре Модија дошла је на власт у мају уз обећање да ће се изборити са упорно високом инфлацијом. Влада је од тада покренула акцију за борбу са такозваним "сакупљачима", великим трговцима који чувају храну у залихама и чекају да цене порасту.
Индија се, међутим, суочава са новом претњом у виду слабе монсунске сезоне, која је кључна за пољопривреднике, будући да би овогодишња жетва могла да буде лошија од претходне, што би подигло цене хране и охрабрило централну банку да задржи каматне стопе на тренутном нивоу.
"За јунско успоравање инфлације заслужни су статистички разлози. Више забрињава озбиљан дефицит кише широм кључних предела западне Индије и истовремено убрзање основне инфлације", рекао је главни економиста Банке Барода Рупа Реге Ницуре. Цене хране су у јуну порасле 2,2 одсто на годишњем нивоу, а цене горива 0,1 одсто.
"Уколико монсунске кише закажу следећих месеци, вратиће се ризик од раста цена хране", наводи главни економиста британске банке "Барклиз" у Индији Сидарта Сањал.