Званично је: Чувена српска банка затвара своја врата и одлази у историју
Пре 22 године четири "велике банке" отишле су у стечај – Београдска, Беобанка, Југобанка и Инвестбанка.
Три су стечајна поступка још у току, док је Инвестбанка једина међу њима на корак од одласка у историју, пошто је у току завршна деоба стечајне масе преостале после окончања стечаја 2020. године.
У решењу о завршној деоби констатује се да укупна стечајна маса Инвестбанке, заједно са очекиваним приливима до краја маја 2025. године, износи 4,98 милијарди динара, као и да њен највреднији део чине новчана средства од 2,37 милијарди динара и потраживања од дужника у износу од 2,17 милијарди динара, а интересантно је да је највећи поверилац такође велика банка у стечају – Београдска банка.
Београдска банка, како стоји у решењу у које је Biznis.rs имао увид, намириће се у висини од 9,92 одсто потраживања, односно са 1,46 милијарди динара у новцу и преносом непокретне имовине вредности око 25 милиона динара.
Из стечајне масе јој следују и удели и акције које поседује Инвестбанка, и то у Холдингу Индустрија каблова Јагодина, као и у Гумопластици из Бујановца.
Највећем повериоцу преноси се и део потраживања Инвестбанке од дужника, укупне процењене вредности 2,17 милијарди динара.
Листа дужника Инвестбанке је својеврсни "ко је ко" југословенске привреде, па су тако наведена потраживања према Југобанци у стечају, грађевинском предузећу Рад (које је из стечаја купила Делта Реал Естате), затим компанија Интернационал ЦГ у коју је „препакован“ део имовине некадашњег Генекса, а ту су и потраживања према Прогресу АД, Вискози из Лознице, Импол Севалу и другима.
Други по величини поверилац стечајне масе Инвестбанке је Министарство финансија, које се такође намирује у износу од 9,92 одсто потраживања.
То значи да ће у новцу добити око 200 милиона динара, а следују му и акције предузећа у којима држава годинама остаје у власничкој структури, између осталог и кроз конверзију дуга у капитал.
Тако ће министарство добити акције Симпа и компаније Yumco, потраживања Инвестбанке према предузећима из некадашњег система Гоша, као и потраживање према ћерки банци Београдске банке са Кипра.
У периоду од затварања стечаја у Инвестбанци 2020. године и формирања стечајне масе до краја септембра ове године наплаћена су потраживања у износу од близу две миијарде динарам а делимично је уновчена имовина у вредности од око 20 милиона динара, стоји у решењу о завршној деоби.
Два повериоца у другом исплатном реду – Београдска банка и Министарство финансија – потраживали су чак 44 милијарде динара од Инвестбанке, али је за деобу преостало 4,37 милијарди динара, односно 9,92 одсто.
Оно што Инвестбанку издваја од осталих великих банака у стечају из југословенске ере је да је свој имиџ и порекло почетком деведесетих везала за оснивање "Управе фондова" прве банкарске институције у Србији која је заживела 1862. године.
То би значило да је 2002. затворена у години када је обележавала 140 година рада.
Подсетимо да се, после више од две деценије, и стечај у Југобанци ближи крају, а Нацртом решења о деоби у које је Biznis.rs имао увид, повериоци ће поделити близу 1,3 милијарде динара, односно по 3,69 одсто у односу на своја потраживања.
Међу повериоцима Југобанке су, према судским документима, НИС и Енергопројект – са којима су још у току спорови око висине потраживања, али и банке, осигуравајуће компаније, предузећа, као и физичка лица.
На новац из стечајне масе чека више од 1.800 поверилаца.
Привредни суд у Новом Саду закључио је стечај над Развојном банком Војводине решењем од 18. јануара ове године, које је постало правоснажно тек на крају јула.
Агенција за осигурање депозита тренутно води стечајеве укупно десет банака – а осим у Београдској, Беобанци и Југобанци, на том списку су и ЈИК банка, Косовска, МБ Унион, Нова Агробанка, Привредна, Универзал банка, као и Интернатионал Инвестмент Банк из Београда, пише б92.
Извор: БизПортал/Б92