ОВО НЕ МОРАТЕ ДА ПЛАЋАТЕ: Уштедећете око 8.500 динара годишње, а тога нисте ни свесни!
Сваког месеца просечан грађанин Србије плаћа по шест рачуна.
Када бисмо све месечне рачуне плаћали у Пошти и то директно преко картице, због обрачуна провизије на уплате, али и накнада за плаћање картицама, ово би нас коштало око 700 динара више.
И на месечном нивоу ова сума звучи забрињавајуће, а на годишњем представља велики трошак од 8.500 динара, које смо могли да утрошимо на нешто друго.
ВЕЋИНА ГРАЂАНА ОВО НЕ ЗНА: Како да идете на приватне прегледе бесплатно?
Како би подстакли грађане да рачуне плаћају путем интернета, банке су повећале провизије за плаћање рачуна. Ипак, пошто велики део Србије нема ни компјутер, нити знања потребна за плаћање рачуна онлајн, многи сваког месеца дају накнаду у висини једног рачуна за фиксни телефон. Све ово би се могло избећи плаћањем рачуна онлајн.
ОВО СИГУРНО НИСТЕ ЗНАЛИ: Шта све можете да захтевате кад зовете такси?
Минимална сума коју нам пошта и банке узму приликом сваког плаћања комуналија износи 45 динара, односно око један одсто за износ који пређе 4.500 динара. То значи да нам за телефонски рачун од 1.500 динара узму минималних 45 динара на име провизије, док за рачун за струју од око 6.000 динара, провизију плаћамо 60 динара. Изузетак су рачуни за Инфостан за чије се измирење не плаћа никаква накнада, пише Блиц.
Ситуација се компликује уколико у пошту нисте дошли са готовином и одлучите да рачун платите директно са картице. У том случају, поред горе неведене провизије, плаћате и накнаду за коришћење картице, јер се сва плаћања картицом у пошти третирају као “исплата готовине путем платних картица” за коју је предвиђена накнада до три одсто, у зависности од банке у којој имате рачун.
То значи да ћете на име ове накнаде за онај исти рачун за струју од 6.000 динара за чије сте измирење већ платили 60 динара, дати још 180 динара, па ће укупан непотребни трошак само за један рачун износити 240 динара.
Ако сте мислили да накнаде не дајете плаћањем рачуна за мобилни телефон код оператера, грешите. Чак и у просторијама мобилног оператера наплаћује се провизија од 45 динара.