Панонско море: мистерија давних времена
Некадашње море које је прекривало већину Мађарске и делове Србије оставило је иза себе многе живе организме који сведоче о милионима година.
Океан Тетис је пре око 66 милиона година прекривао део Европе и Средоземног мора. Драматичне промене се дешавају између 24 и 20 милиона година кад се услед јаких тектонских померања издижу масиви као што су Алпи, Динариди и Карпати.
Дотадашњи језерски системи који су се налазили у садашњем Панонском басену бивају прекривени морском водом. То море се звало Paratethys, односно Панонско море.
У време пре око 12 милиона година, услед уздизања планина долази до прекида веза са Средоземљем што је проузроковало постепено ослађивање мора. На копну су расла стабла чије је лишће ношено ветром доспело у море, те је нађено фосилизовано у лапорима Панонског мора. Многи морски организми изумиру, но поједини су се прилагодили животу у бочатој води, тако да се шкољка Цардиум прилагодила том животу и сад се назива Лимноцардиум.
Пре пет милиона година језера која су преостала од Панонског базена су се исушила и коначно постала копно.
У Квартару (2 милиона година до данас) се улази у ледено доба, односно наизменича топла и хладна раздобља.
Последње залеђивање у том низу био је глацијал Würm који је трајао око сто хиљада година. Пре 43 хиљаде година на овом подручју је живео неандерталац који се истеравши медведе уселио у њихове пећине.
Планински масиви око Панонске низије коју је некад прекривало море, не мирују ни данас, притискајући раван и постепено мењајући конфигурацију терена, наводи књига ''Праисторија на тлу Војводине''.