Папагај који може живети скоро пола века!
Многи људи воле птице, посебно папагаје који су одувек интригирали својим атрактивним изгледом. А да ли знате како изгледа Велики Александар?
Обележје овог величанственог папагаја је крупан и масиван кљун који је код неких подврста чак непропорционалан величини главе.
Велики Алексанар је пореклом из Пакистана, Афганистана, Индије, Индокине и у мањем броју је присутан на Шри Ланки и Андаманским острвима. Постоји шест подврста које се разликују у обојености огрлице, величини кљуна и нијансама зеленог перја, пише Životinje.rs
Мужјаци ове врсте папагаја су светлозелене боје која је на челу у пределу око очију тамнија. Код корена кљуна почиње црни део огрлице који завршава на трећини главе те се наставља огрлица жаркоцрвене боје, а предео око ње има плавкасти одсјај. На врху тамније зелених крила је велико црвено поље. Доњи део подрепка, као и доња страна репа, је зелена са јачим жућкастим одсјајем.
Горњи део репа је плав, а неке подврсте, поготово оне тајландске имају жућкастосиви одсјај груди. Женке су зелене, без огрлице и плавог одсјаја перја на глави. Кљун им је црвен, а горњи део репа је плавкаст.
Младе папиге су готово идентичне женкама само им је кљун светлоцрвен, а одсјај на перју је благо сивкаст.
Нега
Држе се у великим металним кавезима од најмање два метра ширине - дужина волијере треба да је 5-6 метара, тако да током парења или летења не дође до оштећења њиховог предивног перја на репу. Сезона парења ових птица је од новембра до априла, а гнезде се у великом дрвећу, великим пукотинама зидина или под настрешницом, преферирају труле палме и меко дрвеће где прави шупљине. Користи старе рупе детлића које проширује. Гнездо облажу трулим саставом дрвета.
Женка полаже од 2-4 јаја. Лежање на јајима траје четири недеље а са седам недеља младе птице напуштају гнездо. Интересантно да током удварања мужјак окреће главу од једне стране ка другој, и крила држи подигнута. Млади су независни после 21-ог дана.
Исхрана
Спектар хране је веома широк, могу им се давати све врсте семенки. Од воћа - грожђе, јабуке, крушке, банане, осим тога даје им се и зеленило као и свеже гранчице врбе и багрема. Подесна је и мешавина семена сунцокрета, сафранике, хељде, разног проса, семена хране за канаринце, зоби, конопље, мала количина кикирикија, зелениш – маслачак, цвеће, као и поврће – целер, шипак, полуосушен кукуруз, шаргарепа, слатка паприка, краставац, храна од јаја и бисквит за узгој.
Уз богату исхрану семењем, воћем и поврћем, Велики Александар су дуговечни папагаји и могу доживети око 40 година!