Насиље над Србима "црна флека на души" посматрача
Официр за везу Владе Србије у Приштини Дејан Павићевић рекао је данас да је 17. март 2004. године "црни дан за Србију и Србе" због насиља на Косову, али и "црна флека" на души оних који су то "немо посматрали".
"И даље, 11 година касније, питам се како је свет могао да ћути и да гледа оно што се дешавало пре 11 година... Људи су убијани, протеривани, њихове куће су гореле. Њихове светиње су гореле. Њихова гробља су скрнављена. Зашто? Само зато што су Срби", рекао је новинарима Павићевић после парастоса у Вркви Светог Николе у Приштини.
По његовим речима, "као хришћани морамо да праштамо, али не треба да заборавимо догађаје од 17. марта 2004. године".
"Што је најважније, не смемо да заборавимо да се ово више никада, никада не би поновило", рекао је Павићевић.
Заменик премијера Косова Бранимир Стојановић је казао да је пре 11 година у Приштини било много више Срба.
"И ваљда је тај мали број (Срба) који је (после 1999. године) остао, а био је већи него што Срба овде има данас, засметао некоме и ваљда је било потребно да се пакао из 1999. и 2000. године поново пробуди", рекао је Стојановић новинарима.
По његовим речима, остаје нада да ће после Специјалног суда за злочине ОВК од 1998. до 2000. године, бити основан неки нови суд који ће се бавити насиљем над Србима из 2004. године.
Додао је да Србима остаје да раде да се институционално заштите како им животи поново не би зависили од неких других људи, као 2004. године.
"Хиљаду пута нас је данас мање и то нам ставља на леђа терет да морамо да будемо хиљаду пута бољи, јер немамо права да будемо последњи", оценио је Стојановић.
Парастос страдалима у мартовском насиљу 2004. године служио је парох приштински Дарко Маринковић у обновљеној цркви Светог Николе која је била потпуно спаљена марта 2004. године.
Дводневни сукоби на Косову избили су 17. марта 2004. пошто је полиција УНМИК нашла тела двојице албанских дечака у реци Ибар код села Чабра, на северу Косова. Ти сукоби окарактерисани су као највећи етнички мотивисани сукоби на Косову од доласка међународних снага.
Масовне демонстрације косовских Албанаца, који су за несрећу дечака оптужили Србе, избиле су најпре у јужном делу Косовске Митровице, а током дана су се прошириле на друге делове Косова.
За два дана насиља убијено је 19 људи (11 Албанаца и осам Срба), а више од 900 особа је повређено, међу којима су били и припадници међународне и косовске полиције.
Уништено је и оштећено око 800 кућа, као и 35 православних цркава и манастира, а неколико хиљада Срба напустило је своје домове.
Сматра се да је у насиљу учествовало око 50.000 Албанаца од којих је осуђено педесетак. Нико није оптужен за организацију погрома.
Прочитајте и :