ПАЖЊА: Ово никако немојте радити на дебелом минусу!
Горска служба спасавања Србије упутила је савете који могу да помогну с обзиром на најављене ниске температуре и снежне падавине. Из ГСС Србије наводе да грађани не би требало да конзумирају алкохол те да је слојевита тања гардероба топлија од једноструких дебелих ствари.
Међу саветима који могу да и те како помогну када температура оде у “дубоки” минус, а нађемо се далеко од цивилизације је и објашњење да алкохол шири крвне судове и само даје утисак да вам је топлије, а због појачане периферне циркулације хладна крв из руку и ногу ће пре охладити цело тело, па ће pothlađenje – и смрзавање – наступити много раније него да се није пио алкохол.
Како је наведено, не треба трљати смрзуте руке и ноге снегом или било чиме другим, стављати у врућу воду, на вруће место јер ће у противном доћи до оштећења коже. Потребно је скинути мокру и хладну обућу, одећу и рукавице и утоплити нечим сувим, а давати топле и зашећерене напитке. Када је реч о облачењу, из Горске службе наводе да је слојевита тања гардероба топлија од једноструких дебелих ствари, да ни одећа ни обућа не смеју да стежу јер ће се у противном зауставити циркулација крви и доћи ће до брзог pothlađenja и промрзлина. Спољашњи слој одеће треба да буде од материјала који не пропушта ветар и влагу, а идално је да је то неки материјал који омогућава да тело дише, дакле да се влага од тела филтрира ка спољашњој средини при чему спречава спољашњу влагу да продре унутра.
Јакна треба да је затворена око врата, кукова и на рукавима како топао ваздух не би излазио напоље, а капу треба носити и она треба да покрива макар горњи део ушију, а добро је да јакна има капуљачу коју је могуће навући преко капе. Када је реч о кретању из Горске службе спасавања наводе да је потребно наћи заветрину и никако не стајати на ветру. Уколико се то не може избећи, неопходно је окренути леђа ветру, а не груди и лице, навући капуљачу, ставите руке у џепове. Темпо кретње по снегу не би требало да буде брз како се не би знојили, али ни преспор да се не би охладили.
Потребно је понети нешто слатко – чоколадицу, суво грожђе, или ако је могуће термос са слатким пићем, имати код себе свећу и упаљач, јер она у заклону може да подигне температуру за неколико степени који су најчешће одлучујући у борби за живот. Уколико нема природног заклона, најбоље је ископати рупу испод јелке, одсећи гране на које се седне и треба сачекати да стане мећава или да се подигне магла. Како се наводи, не би требало седати на снег због одмора и не падати у сан, а добро је имати и фолију од пластичног материјала које су пресвучене рефлектујућом материјом, а које служе да се задржи топлота.
Из Горске службе упозоравају и да се осећај за простор мења, па саветују да се иде у пару или групи. Наводећи да је једно од врло корисних средстава за позив у помоћ и мобилни телефон, из те службе упозоравају да хладноћа може да ”испразни” батерију те да због тога телефон никако не треба држати у спољашњем џепу, већ што ближе телу.
У саопштењу је наведен и списак корисних ствари које могу да стану у џеп – свећа и упаљач, пиштаљка, батеријска лампа, напуњен мобилни телефон, чоколада или други слаткиш, перорез, астрофолија, пише "Курир". Из Горске службе су посаветовали грађане и да ако су у возилу не би требало да га напуштате, јер су унутра заштићени од ветра и увек је лакше пронаћи завејано возило него човека који је пао у смет.
Подразумева се да на пут колима никако не треба кретати без зимске опреме, лопате, свеће-упалчача, воде, хране и ћебета и наравно, пуног резервоара. Морате се водити рачуна и да је ауспух слободан док ради мотор, а кола мирују, да не би дошло до гушења угљен моноксидом из издувних гасова.
Погледајте и:
Снег прекрио регион: Надлежни упозоравају на опрез
ОПРЕЗ: Од сутра нас очекују ледени дани