ДРАМА: Пет бекстава из америчких затвора по којима су снимљени филмови
Бекство двојице осуђеника из затвора у америчкој држави Њујорк, које се догодило прошле недеље, привукло је велику пажњу. Робијаши су расекли зидове и шипке Казнене установе "Клинтон" и побегли, што је подсетило на познате филмове "Бекство из Шошенка" и "Бекство из Алкатраза". Радње неких од најпопуларнијих филмова инспирисане су бекствима која су се заиста догодила. Претстављамо вам пет најпознатијих која су се десила у америчкој историји.
1. Џон Дилинџер и дрвени пиштољ
Заједно са својом бандом, амерички државни непријатељ број један опљачкао је десетак банака на Средњем западу и пет полицијских станица - убивши том приликом 10 људи.
Јануара 1934. је ухапшен у Тусону (Аризона) и одведен у Окружни затвор Лејк у Краун Поинту (Индијана), пошто је оптужен за убиство полицајца у пљачки банке 1933. У то време се сматрало да је немогуће побећи из овог високообезбеђеног затвора, али то није важило и за Дилинџера.
Трећег марта 1934, Дилинџер је, заједно с још једним робијашем, побегао из затвора помоћу дрвеног пиштоља намазаног ималином и новог-новцатог "ворда В-8", који је припадао шерифу.
- Ако икада видим Џона Дилинџера, убићу га властитим пиштољем - рекао је шериф Краун Поинта Лилијан Холи - Ово је сувише глупо да бисмо о томе причали.
Исте године агенти Федералног истражног бироа убили су Дилинџера у Чикагу. Његово бекство је тема филма Мајкла Мана из 2009. "Државни непријатељи", снимљеног у затвору из кога је Дилинџер побегао 75 година раније.
2. Бекство из Алкатраза
Једанаестог јуна 1962. осуђеници на доживотну робију Френк Ли Морис и браћа Џон и Кларенс Енглин побегли су из затвора "Стена" у Заливу Сан Франциска.
Да би извели овај подухват, направили су главе од мешавине сапуна, тоалет папира и праве косе и ставили их у своје кревете да би заварали чуваре приликом ноћног обиласка затвора.
Годину дана су примитивним алатима копали тунел у зиду који их је одвео до ходника који се није користио, одакле су се попели у вентилациони отвор и побегли преко крова.
Прескочили су ограду, а затим направили чамац од кишних мантила и супер лепка који су украли из затворског магацина. Напумпали су чамац и отиснули се око 22 часа. Нико није приметио да их нема све до јутра.
После 17-годишње истраге, Федерални истражни биро је закључио да су се удавили у заливу. Чувено бекство је овековечено у филму из 1979. "Бекство из Алкатраза", у коме Клинт Иствуд глуми Френка Лија Мориса.
3. Ухвати ме ако можеш
Озлоглашени криминалац Френк Абагнејл побегао је из Савезног затвора у Алтанти (Џорџија) 1971. тако што је убедио затворске чуваре да је инспектор, а не затвореник.
Он је искористио чињеницу да је маршал који га је привео заборавио његову документацију и, заједно са саучесником, убедио чуваре да је инспектор на тајном задатку, који је ту да би шпијунирао чуваре.
После неколико недеља чувари су стекли довољно поверења у њега да би се састали с његовим саучесником у аутомобилу изван затворских зидина. Абагнејл је ишетао из затвора и чувари га више ниакда нису видели. Два месеца је избегавао полицију, а онда је ухапшен у рејону Вашингтона. Одслужио је четири године затвора у Вирџинији, пре него што је условно ослобођен. Данас је полицијски саветник за привредни криминал.
Прича о Френку Абагнејлу (мада не и његово бекство из затвора) детаљно је описана у филму Стивена Спилберга из 2002. "Ухвати ме ако можеш".
4. Деветнаестогодишњак бежи из затвора
Септембра 2014. из затвора је побегао деветнаестогодишњи младић, који је осуђен на три доживотне робије због убиства тројице школских другова у пуцњави 2012. године.
Т.Џ. Лејн, Линдзи Брус, који је осуђен за убиство, и Клифорд Операдо, осуђен за отмицу, побегли су из Казнене установе "Ален" у Лајми (Охајо), тако што су направили мердевине и спустили се низ затворске зидине.
Робијаши су се провукли кроз узак пролаз и доспели до закључаног складишта поред затворског дворишта где су месецима правили мердевине од свега што су успели да нађу. Деветог септембра 2014. употребили су четири метара дуге мердевине да се попну на врх зграде, а затим прескоче зидине и побегну. Сва тројица су ухваћена девет сати након бекства.
5. Седморица из Тексаса
Најспектакуларније бекство у историји Тексаса догодило се децембра 2000, када је седам затвореника побегло из максимално обезбеђеног затвора "Џон Б. Конали" у усамљеном градићу Кенеди.
Предвођени Џорџом Ривасом, који је тада имао 30 година и био осуђен на 18 узастопних доживотних робија због пљачке и отмице, седморица робијаша (укључујући и двојицу осуђених за убиство) савладали су два чувара и осам радника на одржавању, украли су њихову одећу и кључеве од комбија и закључали их у оставу. После тога су се послужили лукавством да би убедили стражаре да им дозволе да узму оружје из једне стражарске куле, а затим их везали и побегли комбијем.
Седморица из Тексаса, како су их назвали, пљачкали су од Сан Антонија и Далас до Колорада, где су и ухапшени, али тек пошто су убили 29-годишњег полицајца Обрија Хокинса у Ирвингу (Тексас). Један од њих се убио пре него што је ухапшен, а остала шесторица су враћени у затвор "Џон Б. Конали". Од тада су погубљена тројица, укључујући и Риваса.
(Blic.rs)
Прочитајте и:
- ШТА ВИ МИСЛИТЕ? Одговор на ово питање знали су само серијске убице!
- ПАРОВИ СУ ФИНИ: Роналдова бивша у ријалитију ГУЗОМ показала шта све може (ВИДЕО)
- Кад Шварценегер у 6 минута одглуми све своје филмове - то је БРУТАЛНО! (ВИДЕО)
- ЈЕЗИВ снимак ПУЦАЊА надлактице рагбисте приликом обарања руку (УЗНЕМИРУЈУЋ ВИДЕО)
- ТЕРЕТАНА И СЕКС: Вежба за скидање килограма, али и женских гаћица (ВИДЕО)