ПИШТОЉ, НОЖ, БЕНСЕДИН: Ово су ствари које се носе у школским торбама
Таблете "бенседина", "бромазепама", метадона и више од 50 грама опојних дрога заплењено је око основних и средњих школа.
Оперативна акција „Школарац“ Полицијске управе Нови Сад у пет акција запленила је 200 таблета.
Са радом је почела у јуну прошле године, а поред лекова и дроге откривена су 33 ножа и пет пиштоља. Све заплене су део акције која има за циљ спречавање кривичних дела и прекршаја у околини градских школа.
„Прошле године откривено је 50 грама дроге, 94 таблете, а ове више од 100 таблета и осам грама марихуане. Таблете које смо пронашли су "метадон", "бромазепам", "бенседин"“, каже Дејан Дробњак, официр одељења новосадске полиције.
Дрогу, таблете и оружје носили су млади од 16 до 21 године, а до сада је прегледано 2.100 особа.
Најновија истраживања Специјалне болнице за болести зависности „Вита” показују да је сваки други млади Новосађанин од 15 до 30 година био понуђен дрогом и зна где и од кога може набавити таблете, хероин, кокаин и марихуану.
„Све је више младих који конзумирају таблете и марихуану са алкохолом. То раде викендом и нису свесни да су зависници. Родитељи не могу ни да распознају да ли њихово дете конзумира таблете или дрогу, јер то раде ноћу док су у изласку“, каже Милан Влаисављевић, директор Специјалне болнице за болести зависности „Вита”.
Пацијенти који долазе на лечење имају 30 година, а први контакт с дрогом имали су са 15. Дрогу су им нудили познаници и људи из њихових окружења, а никада неко непознат, преноси 24 часа.
„У жељи да се доказују у друштву узимају неке од таблета и психоактивних суспстанци и тако све почиње. Међутим, на крају завршавају у некој од болница за лечење зависности“, каже Влаисављевић.
Станко Матић, председник актива директора средњих школа и директор Техничке школе „Милева Марић Ајнштајн“, каже да је било случајева да ученици долазе у школу са таблетама или марихуаном.
„Имамо проблем с родитељима, јер се они у већини случајева опиру и не желе да прихвате да је њихово дете ушло у свет дроге“, каже Матић, оцењујући да је акција „Школарац“ до сада показала добре резулате, јер се ученици осећају безбеднијим.
Погледајте и: