Пластични отпад убије 1,5 милиона животиња у океанима
Пластични отпад у океанима годишње убије 1,5 милиона животиња и та опасност је из године у годину све већа, саопштио је данас француски Институт за истраживање и развој.
- Сваке године пластични отпад бачен у океане убије 1,5 милиона животиња, међу којима рибе, птице, китове, делфине и корњаче - изјавила је директорка института Лоранс Морис.
Према њеним речима, у Тихом, Атлантском и Индијском океану стварају се "острва отпада" који научници зову "седми континент".
- У северном делу Тихог океана, 30 одсто риба током живота прогута неки пластични отпад - рекла је Лоранс Морис и додала да је у Пацифику највеће отпадно острво откривено први пут 1997. године.
Острво с пластичним отпадом је откривено између обала Калифорније и Хаваја и од 1997. године је устостручен и сада се простире на чак 3,5 милиона квадратних километара.
Удружење за заштиту китова и делфина упозорило је још 2011. године да тај отпад представља опасност за животиње "које гутају и саплићу се о то пластично ђубре".
Француски институт наводи да тај отпад може да се нађе и на дубини од 1.500 метара и да се пластика не разлаже пошто је се производи од јефтиног полиетилена који је изузетно издржљив материјал.