ПЛАТЕ СВЕ МАЊЕ: Процењује се да ће још опадати
БЕОГРАД - Сваког месеца плате све више опадају, а, по свему судећи, падаће и даље. На то ће утицати и актуелне мере штедње.
Како је економиста Владимир Вучковић навео, а преноси Б92, нестабилна је динамика зарада. Наиме, у последњих неколико месеци зараде су ишле силазном путањом, а то ће се процењује и за наредни период.
Према његовим речима, зараде су свој највиши ниво достигле у августу прошле године, а онда су почеле да опадају. Просечне зараде у јавном сектору у јануару су међугодишње смањене са 5,4 одсто, а маса зарада је због смањења броја запослених смањена за 6,1 одсто. Нето зараде и маса зараде смањене су у скоро свим деловима јавног сектора за 5 до 8 одсто.
Две трећине потрошачке корпе је прилично испод доње границе коју поставља Народна банка Србије.
Што се тиче области са највећим извозом, а то је производња моторних возила, Вучковић је приликом представљања новог броја листа Макроекономске анализе и трендови навео да се она стабилизовала и да се сада бележе благи порасти. Међутим, ти порасти су и даље нижи него прошле године. У сваком случају, како су навели економисти поменутог листа, ови подаци о индустријској производњи ипак указују на то да је могуће оживљавање привредне активности, али и указују да ову процену ипак треба прихватити обазриво, јер нису расположиви сви подаци о спољнотрговинској размени у јануару ове године.
Јануара текуће године, наставио је да се редукује међугодишњи пад укупне индустријске производње. Тог месеца он је износио 2,4 одсто, а раст производње приређивачке индустрије је био 5,3 одсто, према Вучковићевим речима. Он наставља да је у десензонираним серијама, у односу на децембар, раст укупне индустрије био 6,5 одсто, у прерађивачкој индустрији 5,9 одсто, у рударству 10,6 и у електропривреди 18,2 одсто.
Његова анализа је показала да када се јануарски текући раст пореди са децембарским, од десет великих области шест је дало позитиван допринос резултатима индустрије. То су производња металних производа, изузев машина, хемикалија и хемијских производа, гуме и пластике, електричне опреме, фармацеутских производа и препарата, а минимално производња нафтних деривата.
Прочитајте и: