ПЉУШТЕ МИЛИЈАРДЕ: Ево шта све руска војска добија од новог наоружања у 2015. (ФОТО/ВИДЕО)
И без промене војне доктрине, армија највеће земље света била је "зрела за генералку", али је са затезањем односа између Москве и осовине Вашингтон-Брисел обнова средстава постала не само неизбежна, него и хитна.
Крајем прошле године Владимир Путин потписао је нову руску војну доктрину, у складу са геополитичким околностима које су се искристалисале у распону од рата у Сирији до грађанског рата у Украјини. У оба случаја Русија се нашла на супротној страни од Сједињених Америчких Држава и савезница јој, што је исходовало, многи га зову, новим Хладним ратом.
Осим политичког, на Русију је путем планског обарања цене нафте извршен и економски притисак. Цена барела сирове нафте типа брент пала је са 115 на око 60 долара, страховито смањивши руске приходе од продаје нафте. Путин је 3. децембра потписао буџет за 2015. који је заснован на пројекцији да ће цена нафте бити 100 долара. За сваки долар мање у цени нафте, Русија губи 2 милијарде долара, па је уверење у непријатељство Запада у Кремљу непобитно.
У војној доктрини предвиђена је употреба нуклеарног оружја чак иако непријатељ нападне конвенционалним начинима и угрози опстанак земље (погледајте: Ево зашто Русија прети нуклеарним оружјем (КАРТА/ВИДЕО)).
Друга важна ставка јесте приоритетно ојачање позиција у три кључна региона евентуалне конфронтације са Западом, на Кримском полуострву, у Калињинградској области и у пределу Северног пола, на Арктику.
1. Копнена војска
Копнене снаге Русије у 2015. би требало да добију 700 тенкова и оклопних возила, око 1.500 других возила (камиона, џипова, наоружаних и превозних средстава), као и два ракетна комплекса Искандер-М система за лансирање балистичких ракета домета до 500 км, чије ракете лете 2.100 м/с, тј. 7.560 км/ч.
2. Ваздухопловство и ПВО
Ратна авијација Русије која броји око 3.500 летелица, што је око 3 до 4 пута мање од САД која има скоро 14.000 авиона. Ту је и фактор старости, јер велики број руских авиона води порекло из седамдесетих и осамдесетих година прошлог века.
У овој години се очекује 126 нових ваздухоплова и 88 борбених хеликоптера, међу којима и сада већ чувени конкурент америчким "апачима", ка-52 "алигатор".
ПВО јединице под командом Кремља добиће опрему за једну бригаду система С-300 В4 (унапређени С-300) домета 400 км, као и три бригаде опремљене системом С-400 који може да погађа мете брзе и до 17.000 км/ч.
3. Ратна морнарица
Од тријаде копно-ваздух-вода, поморске снаге Русије добиће најмање опреме, ако се погледа број. Међутим, цена једне подморнице класе "бореј" је нешто испод 900 милиона долара, тако да мали број не значи и мали издатак.
У оперативну употребу у 2015. треба да уђе пет ратних бродова (фрегате, корвете и миноловац), шест подморница класе "варшавјанка" (дизел-електрични сумарени) и две нуклеарне подморнице класе "бореј".
Обе нуклеарне подморнице, "Владимир Мономах" и "Александар Невски" су већ у рукама морнаричких снага, али су у завршним фазама испитивања и провера, па ће тек ове године прећи у "прави рад". Ова пловила могу да понесу до 16 ракета типа "булава" домета око 10.000 км.
У прошлој, 2014. години, руска војска је добила 300 нових тенкова и овај сегмент армије тренутно има 25 одсто савременог наоружања. Исти број, 300 нових оклопних возила повећао је удео нове технике у механизованих снагама (без тенкова) на 70 одсто.
Модернизација авијације је тренутно на цифри од 35 одсто. У 2014. војска је добила 53 вишенаменска ловца (су-30 и су-35), 18 унапређених авиона миг-31бм, 16 ловаца бомбардера (су-34), 46 борбених хеликоптера, 72 десантна хеликоптера. Ремонт и надоградња су обављени на 7 стратешких бомбардера (ту-160 и ту-95мс).
Морнарица је у 2014. добила једну нуклеарну подморницу класе "бореј" ("Јуриј Долгоруки"), једну нуклеарну подморницу класе "јасен" ("Северодвинск") и две дизел-електричне типа "варшавјанка".
Нуклеарне снаге ојачане су са 38 балистичких пројектила, док ће ове године добити још 50. Три ракетна дивизиона типа "јарс" прошле године, уз четири ове године подићи ће проценат модернизације у овом сегменту руске армије на 70 одсто.
Покривеност Русије савременим и ефикасним радарима за рано упозорење је тренутно 40 одсто. Радари типа "вороњеж", домета 4.200 км, инсталирани су прошле године у Калињинграду и у Иркустску у Сибиру. За 2015. је предвиђена инсталација овог система у Јенисејску и Барнаулу (оба у Сибиру).