Почела конференција УН посвећена помоћи земљама без приступа мору
БЕЧ - У бечком седишту УН данас је генерални секретар светске организације Бан Ки Мун отворио конференцију посвећену земљама у развоју без приступа мору, истичући да је тим државама потребна солидарност и интеграција у глобалну трговину.
Бан је подсетио на прву конференцију посвећену овој теми, пре 11 година у Алматију, оцењујући да је од тада постигнут напредак, али да земље у развоју без приступа мору имају и даље превисоке трошкове транспорта и увоза.
"Ова конференција може да укаже на пут за решење тог проблема'', нагласио је он додајући да су земљама у развоју без приступа мору потребна солидарност, сарадња и интеграција у глобалну трговину. Бан је поручио и да конференцију не чине преговори и документа, већ се ради на томе да се људима промени живот.
Председник Аустрије Хајнц Фишер истакао је да се конференција одржава у право време, на правом месту. Он је подсетио да је Аустрија 1918. и сама постала земља без приступа мору, а у међувремену се развила у стабилну, независну и просперитетну државу. ''Земљама без приступа мору потребни су партнери и сарадња'', подвукао је Фишер нагласивши да морају тежити активној регионалној сарадњи.
Шеф аустријске дипломатије Себастијан Курц, на почетку скупа, изабран је за председавајућег тродневне конференције. Он је подсетио присутне да има нешто заједничко са половином становништва земаља у развоју без приступа мору, указавши да су они у старости испод 30 година, али да за разлику од Аустријанаца његовог годишта у будућност гледају са стрепњама и без могућости да реализују своја очекивања.
Курц је казао да се пред међународном заједницом налазе огромни изазови, преневши да је 2010. трговински обим земаља без приступа мору чинио свега 61 одсто оног држава које имају приступ мору, а да су трошкови транспорта чак 45 одсто већи од оних земаља са приступом мору.
Ова конференција је највећи скуп УН који је у Бечу одржан у последњих десет година, и окупља више од 1.000 учесника из више од 90 земаља света. Тема скупа су проблеми земаља у развоју без приступа мору, којих у свету има 32 и суочавају се са отежаним приступом светским тржиштима. У Бечу је планирано да се усвоји акциони план за наредних десет година.
Погледајте још:
- СВЕТ УЈЕДИЊЕН ПРОТИВ АМЕРИКЕ: Укините ембарго Куби!
- Истражитељи УН за људска права позвани у Северну Кореју ?