Почео упис на факултете у Србији, ЕТФ најскупљи
Пријављивањем кандидата, на факултетима и високим струковним школама у Србији сутра почиње упис бруцоша за школску 2015/16. годину, а већина установа Универзитета у Београду (УБ) одустала је од повећања школарине, осим Шумарског, Електротехничког факултета...
Пријављивање кандидата трајаће до 28. јуна, пријемни испити биће организовани од 29. јуна до 3. јула, а прелиминарни резултати знаће се до 5. јула.
Највише бруцоша и ове године уписује Универзитет у Београду али су квоте, према речима проректорке за наставу УБ Наде Ковачевић готово исте као и прошле године, и на основним академским студијама на буџету је планирано 9.461 место од укупно око 15.000 индекса.
Након објављивања прелиминарних резултата предвиђени су рокови за примедбе и жалбе, а факултети морају објавити коначне ранг листе до 10. јула, када почиње и упис, који мора бити завршен до 15. јула.
Један кандидат може да се пријави на већи број студијских програма, па проректорка Ковачевић подсећа да је важно да будући бруцоши буду на прозивци.
"Зато има већи број пријава него кандидата и некада се значајно помери доња уписна црта, за десетак и више места ", каже проректорка.
Додатна подршка за особе са хендикепом и Роме
Ковачевић истиче да је ове године промењена суштина афирмативних мера уписа за особе са хендикепом и Роме.
Овога пута њима је омогућена додатна подршка, да на пример и следеће године користе осигурано место у дому, исхрану коју неће плаћати и друге олакшице током студирања, укључујући и задржавање на буџету.
Иначе, прошле године је највећи број кандидата тек после пријемног испита прилагао документа да припадају афирмативним групама, након чега је Министарство просвете давало препоруке факултетима да их упишу.
"Сада се већ приликом пријављивања предаје сет докумената који потврђују да могу бити укључени у афирмативну акцију, укључујући и изјаву да припадају тој мањини и препоруку Националног савета ромске националне мањине", рекла је Ковачевић.
Такође, боље су дефинисане категорије и групе проблема због којих неко припада овој категорији. За студенте са хендикепом тачно су деифнисане категорије а у документацији стоји процена њиховог хендикепа а потребна је и потврда да им је одобрена помоћ коју пружа друго лице.
Број студентата који се уписују по тим мерама сада је додат на буџетске квоте.
ЕТФ најскупљи, Физичка хемија најјефтинија
Излазак на пријемни испит, у зависности од факултета, кошта од 2.500 до 10.000 динара, а студенти плаћају и ШВ обрасце, индекс, осигурање, таксу за Центар за развој каријере.
"Факултети имају трошкове за изнајмљивање простора, штампање материјала и техничку опрему", рекла је Ковачевић и истакла да су Шумарски и Електротехнички факултет (ЕТФ) значајније повећали школарину.
Тако је цена на Шумарском факултету повећана за 12.000 динара, са 60.000 на 72.000. Како објашњавају на том факултету, средства треба да буду утрошена за студентску праксу, теренски рад.
Смер Софтверско инжењерство на ЕТФ-у кошта 243.500 динара, чиме је тај факултет скинуо са "трона" годинама најскупљи Архитектонски факултет са школарином од 240.000 динара. Смер Електротехника и рачунарство на ЕТФ-у кошта 108.000 динара.
У конкурсу стоји и да је Математички факултет повећао школарину за 9.000 динара.
Од веће цене одустао је Географски факултет, Биолошки, Факултет безбедности, Учитељски, док је неколико установа повећало цену за 1.000 динара или нешто мало више од тога. Факултет за физичку хемију одлучио је да појефтини своје студије, па ће бруцоши платити 60.000 уместо 66.000 динара.
За студенте који имају право на умањење школарине, на УБ покушавају да уведу заједеничке критеријуме и то за акадмце без родитеља или оне чије породице имају мала примања.
Приликом пријаве на конкурс подносе се на увид оригинална документа а уз пријавни лист предају се фотокопије сведочанства за све разреде средње школе, диплома о положеном завршном однонсо матурском испиту, дипломе са републичких или међународних такмичења, доказ о уплати накнаде за полагање пријемног испита односно испита за проверу сколности и способности.