Погодите ко је паметнији: Пас, мачка или пчела?
Питање уопште није једноставно.
Оне су способне за апстрактно размишљање – могу да рачунају и препознају лица, закључак је истраживања које је спровела француска научница Аурора Аваргез-Вебер са Универзитета у Тулузу. Наука је потврдила да пчеле могу да обављају комплексније мисаоне радње од других животиња, као што су нпр. пси и мачке.
Иако им мозак није већи од главе чиоде, пчеле имају "одличан вид и изузетно памћење", навела је научница.
Она је успела да докаже како се пчеле не воде искључиво инстинктом. Тестови спроведени у природи показали су да пчеле "прилагођавају своје понашање, зависно од окружења и претходних искустава".
До сада се сматрало да способност повезивања разних елемената припада искључиво људима и неким мајмунима. "Често се мисли како само велики мајмуни поседују интелигенцију, али то није тачно", истакла је Аурора.
Француска научница ће даље покушати да схвати како пчеле успевају да обављају комплексне радње са само милион неурона (поређења ради, људи имају 100 милијарди неурона).
Она намерава да настави истраживање у неколико смерова, у настојању да открије да ли мозак пчеле има ефикаснију методу обраде информација од људског мозга и да ли је могуће да се један те исти неурон користи за обављање различитих функција.
Истраживање о когнитивном функционисању пчела могло би да помогне и у бољем разумевању рада људског мозга.
Иако се њен рад непосредно не односи на заштиту ове врсте, која је све више угрожена, Аурора се нада да ће он "скренути пажњу јавности на потребу да се пчеле заштите, с' обзиром да је реч о интелигентним инсектима".
Токсични молекули пестицида "не убијају директно пчеле, али негативно утичу на њихов нервни систем", пише Prirodom4dozdravlja.com.
"Њихово памћење слаби, оне се губе у простору и престају да разликују мирисе", упозорила је Аурора.
Прочитајте и: