Појачане мере против еболе у Републици Српској
БАЊАЛУКА - Здравствени систем у Републици Српској подиже мере безбедности када је појава еболе у питању на виши ниво, а у едукацију и обуку у циљу превенције и деловања у случају појаве те опасне заразне болести укључене су све релевантне институције.
Прва обука одржана је јуче у Бањалуци за здравствене раднике те области, а спроводе је ентитетски Институт за јавно здравство и Министарство здравља и социјалне заштите, уз учешће припадника полиције, Цивилне заштите и других институција.
Надлежни тврде, наводи бањалучки дневник, да је ризик да се заразна болест, од које је у свету умрло на хиљаде људи, појави на просторима Српске и даље јако низак, али да треба бити опрезан.
"Припремили смо читав сет докумената и препорука како за здравствене установе, тако и за оне које би могле бити укључене у збрињавање ове карантинске болести, укључујући Граничну полицију, Цивилну заштиту, Инспекторат и друге", прецизирала је специјалиста епидемиолог из Института за јавно здравство РС Нина Родић Вукмир.
Једна од мера у случају борбе против еболе је карантин, који се налази у делу Инфективне клинике Клиничког центра у Бањалуци, где ће медицинско особље радити у три смене, а предвиђено је да особе за које се сумња да су заражене у њему бораве 21 дан, с обзиром на то да толико траје период инкубације вируса.
"Уколико се код особе развију симптоми који личе на еболу, она ће бити хоспитализована и стављена у изолацију, након чега ће бити извршена дијагностика која се може радити само у бањалучком Клиничком центру", објаснила је Родић Вукмир.
Иначе, они који путују у Републику Српску, а долазе из земаља у којима је ебола регистрована, стављају се под медицински надзор који су за сада прошле три особе, док се једна из западне Африке тренутно налази у њему.
Епидемиолог Јања Бојањић подсетила је да су симптоми еболе повишена температура изнад 38 степени и да јако личе на грип - костобоља, болови у мишићима и зглобовима, други или трећи дан јављају се повраћање и пролив у чијем се садржају налази крв, јављају се и осипи, а смрт настаје у просеку од 10 до 12 дана.
Да је бањалучки аеродром спреман да одреагује уколико би заражени путник изашао из авиона листу је потврдио руководилац Службе безбедности ваздушног саобраћаја у "Аеродромима РС" Душко Бунић.
"У сарадњи са Домом здравља Лакташи и Институтом за јавно здравство РС изабрана је просторија на аеродрому у коју би се пацијент сместио, а имамо своју медицинску службу и заштитну опрему", навео је Бунић и додао да су за путнике који се налазе у авионима надлежне авио-компаније, с којима постоји добра сарадња.