Полиглоте спорије старе!
Питате се шта је битније - здрав мозак или познавање максимално два језика? Људи, углавном, не воле да уче језике, већ то чине управо због потребе и перспективне будућности.
Центар за Когнитивно старење и когнитивну епидемиологију са Универзитета у Единбургу у извештају је објаснио да људи који говоре више језика, спорије старе и добијају дементност 4 – 5 година касније, од људи који говоре један језик.
У овом истраживању, старији људи који говоре више језика боље су решили когнитивне тестове од људи који нису богати страним језицима. Некима се испоставило да су и пре десет година имали већи ниво IQ.
Научници су искористили податке направљене током испитивања у којима је учествовало 853 Шкота, којима су прво дати тестови интелигенције 1947. године, када су имали само 11 година, а затим и други између 2008. и 2010. када су били у својим седамдесетим годинама. Само су 262 особе научиле још један језик уз енглески - већина пре своје 18 године, а само 90 људи је активно користило други језик у 2008. години.
Узимајући у обзир и тестове интелигенције из 1947. године особе које су научиле други језик боље су читале, разговетније причале, а и дикција им је била на завидним нивоу, пише klix.ba.
Увек постоји питање: Шта је битније – здрав мозак или познавање maximalno два језика? Људи, углавном, не посежу да уче језике, већ то чине управо због потребе и перспективне будућности.
Прочитајте и:
Кораци који нас воде у старост
Парфем одређује вашу старост