Пољаци у паници купују огрев
ВАРШАВА - У страху да ће им политичке тензије Запада и Русије приредити репризу гасне кризе из 2009. Пољаци су почели већ сада масовно да се снабдевају угљем и дрвима. Залихе купују и они који се годинама греју само на гас.
Навалу на то алтернативно гориво за пећи и котларнице изазвале су информације од прошле седмице да је руски Гаспром смањио испоруке Пољској прво за 20 одсто у односу на наручени дневни обим, а затим за чак 45 одсто прошле среде.
Није помогло то што су одмах и вицепремијер Јануш Пјехоћињски и шеф дипломатије Радослав Сикорски настојали да смире бојазни и нагласили да немају основа да мисле да су смањене испоруке политички мотивисане, а да земља, за разлику од последње гасне кризе, има и пуна складишта и могућност да увози гас са запада.
"Људи који су инсталирали пећи на гас, а за сваки случај нису ликвидирали старе на угаљ, сада долазе и купују до три тоне угља. То је отприлике сада сваки десети клијент. Раније такве муштерије нисам имао, зато што се греју на гас и уопште нису ни размишљали да угаљ може да им буде потребан", казао је продавац угља Јарослав Бучек из Хелма.
Такви купци као, рецимо, брачни пар који се већ 20 година греје гасним пећима али зато што живе са унуцима и не желе да ризикују да се зими деца смрзавају, те су купили три тоне угља, типични су и у Лублину на истоку Пољске, казао је пољском листу предузетник Анџеј Квашњевски.
У страху, како их убеђују стручњаци и медији, да председник Русије Владимир Путин може да им заврне славину и доток гаса ове зиме као казну за то што Пољска, заједно са Словачком и Мађарском, обрнутим током снабдева гасом Украјину, многи Пољаци уграђују сада пред зиму грејање на угаљ или дрва, злу не требало.
"Од јуна до августа било ми је драматично. Морам да имам бар два клијента месечно. Али сада, сада се телефон усијао. Свако хоће грејање на дрва, ако је могло јуче. Изгледа да су се озбиљно преплашили Путина", казао је један од предузетника који се бави монтажом таквих пећи.
Пољски гасни гигант ПГНиГ напунио је, као и чешке гасне компаније већ сада складишта гаса, месец дана пре уобичајеног рока због бојазни како ће се развијати испоруке гаса и преговори о транзиту између Русије и Украјине.
Словачка би такође ових дана требало да доврши пуњење магацина на максимални капацитет а тамошњи стручњаци процењују да би им ускладиштени резервни гас био довољан за пет месеци.