Поруке са Мокре Горе: Пробудимо се, преузмимо иницијативу!
Компаније које желе да опстану на домаћем тржишту морају да инсистирају на одговорности у раду запослених, на испуњењу бизнис планова и да подстичу личну иницијативу за коју би били награђени, речено је данас на пролећном Вивалди форуму на Мокрој Гори.
На панелу о "Корпоративној иницијативи", другог дана одржавања Вивалди форума, чуле су се оцене да је српска привреда у озбиљној кризи и потребна јој је сва помоћ, а једно од решења је подстицање личне иницијативе и враћање наших стручњака из иностранства у домовину, које може привући једино ако их адекватно платимо.
"Спавамо"
Председник Српске асоцијације менаџера Милан Петровић, рекао је да "цела Србија спава или се претвара да спава", алудирајући на недостатак иницијативе у нашој земљи да се ствари покрену с мртве тачке, да нам буде боље.
Петровић је рекао да генерације у Србији чекају да нам буде боље, уместо да личном иницијативом допринесе да се то деси и додао да, иако многе компаније углавном деле исту визију и страст ка испуњењу циљева, мало њих то и чини у стварности.
Маџар: Сиромаштво Србије последица пет великих разарања
Економско заостајање и сиромаштво Србије последица је бар пет великих разарања у протеклих 100 година, изјавио је економиста Љубомир Маџар на Вивалди форуму на Мокрој Гори.
Маџар је оценио да је мало тога што је данас боље у Србији него у време социјализма, као и да разарања у прошлом веку нису била стваралачка, већ деструктивна. Маџар и подсетио да је осим два светска рата у прошлом столећу, 1945. године примењена насилна својинска трансформација и да избрисан вишестраначки систем.
Крајем прошлог столећа у Србији је била велика хиперинфлација и распад бивше СФРЈ, која је најтеже пала Србији, а затим су уследиле међународне санкције и изгубили смо тржишта у свету, подсетио је Маџар и додао да је то један од одговора зашто је Србија данас економски сиромашна и неразвијена.
"Једноставно речено, док су се други развијали и градили, Србија се бавила сама собом и губила време, и то је кључ зашто у економском смислу заостајемо за другим земљама Европе", оценио је угледни економиста.
Вивалди форуми организују се четири пута годишње, симболично почетком сваког годишњег доба, и представљају место сусрета, повезивања, размене искустава и мишљења стручних људи из света привредног, друштвеног и културног живота са циљем унапређивања услова пословања нашег друштва.
Прочитајте и: