ПОСЛЕ ЧЕТИРИ НЕУСПЕЛА ТРЕНДЕРА коначно почела обнова првог београдског рени-бунара
Градски менаџер Горан Весић и члан Градског већа Драгомир Петронијевић обишли су данас радове на ревитализацији рени-бунара ПБ-1 на Новом Београду.
Обиласку овог постројења присуствовали су и Бранислав Поповић, директор Дирекције за грађевинско земљиште, као и Светозар Веселиновић, директор ЈКП „Београдски водовод и канализација”.
Овај рени-бунар је најстарији у оквиру београдског водоизворишта, а циљ ових радова је повећање капацитета и добијање нових количина воде, истакао је Горан Весић.
Деца у Београду могу да тренирају ПОТПУНО БЕСПЛАТНО, а ево и како
– Овај, први београдски рени-бунар саграђен је 1953. године и на територији града постоји укупно 101 овакво постројење. За његову реконструкцију издвојено је 97,8 милиона динара, а занимљиво је да је тендер за његову обнову расписиван три пута у последње четири године и да су се тек удруживањем наших и страних компанија стекли услови да овај посао може да почне. Овај бунар с временом је почео да даје све мање и мање воде јер је дошло до загушења гвоздених дренова који више нису могли да врше своју функцију. Реконструкцијом, која ће бити завршена до маја, биће постављено пет нових дренова, што ће омогућити да овај рени-бунар убудуће даје 100 литара воде у секунди. У припремама је још један тендер за рени-бунар у Макишком пољу, вредан 100 милиона динара, а идеја нам је да сваке године обновимо по три бунара како би Београд имао што веће и квалитетније количине воде – рекао је градски менаџер.Он је посебно истакао да је обнова рени-бунара резултат упорности Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда и ЈКП „Београдски водовод и канализација” и нагласио да ће градска власт бити врло истрајна у напору да се обнове сви београдски рени-бунари.
ЕКСТРЕМНЕ ВРУЋИНЕ И УЖАСНЕ ЗИМЕ: Београд више неће дочекивати овакве температуре НЕСПРЕМАН!
Члан Градског већа Драгомир Петронијевић истакао је да је обнова ових постројења део шире акције Града Београда која за циљ има да у наредних десет година свако београдско домаћинство има водовод и канализацију.
НАЗИВ КОЈИ ОСТАЈЕ: Ове улице у Београду су мењале имена - али УЗАЛУД!
– У наредних месец и по дана јавно ћемо објавити у ком периоду ће у које насеље стићи водовод и канализација, али ћемо и наставити са обновом постојећих капацитета који нису обнављани више од 30 година. Данас трећина Београда нема канализацију и све своје отпадне воде Београд данас избацује непрерађене директно у Саву и Дунав, што је недопустиво. У нашем плану је и изградња пет фабрика за прераду отпадних вода, а цео посао везан за проблем снабдевања водом коштаће 570 милиона евра, што ће се финансирати како из буџета тако и из европских фондова – рекао је Драгомир Петронијевић.