ПОСЛЕДИЦЕ: Ово је Грчка након 5 година штедње (ФОТО)
После пет година штедње, цифре показују да је Грчкој горе него што је било, тврди истакнути економиста.
Слепо инсистирање међународних кредитора на спровођењу екстремног програма штедње имаће трагичне последице по Грчку, тврди економиста Исидорис Кардеринис.
Кардеринис сматра да ће то довести до потпуне привредне катастрофе, која неће моћи да буде поправљена деценијама.
Прошло је тачно пет година откако се Грчка прикључила Европском стабилизационом механизаму (ЕСМ) у тесној сарадњи са Међународним монетарним фондом (MMF), наводи Кардеринис у тексту, објављеном у шпанском економском магазину Економи џорнал.
У то време, кључни финансијски подаци били су следећи: бруто домаћи производ (БДП) био је тежак 222,15 милијарди евра (на крају 2010), јавни дуг износио је 148,3 одсто БДП-а, а незапосленост 12,5 одсто. Проценат становника који су живели испод границе сиромаштва (уз примања испод 60 одсто државног просека) износио је 27,6 одсто.
Политика екстремне штедње, коју су захтевали међународни кредитори у замену за финансијску помоћ Атини, додатно је отежала економску и друштвену реалност. Као резултат тога, БДП је у 2014. пао на 186,54 милијарде евра, а јавни дуг достигао 176 одсто БДП-а.
Незапосленост је скочила на драстичних 26 одсто, махом погађајући младе, од којих су многи емигрирали. Проценат Грка који живе испод границе сиромаштва је прошле године износио 34,6 одсто, или 3.795.100 људи.
Прочитајте и: