Поштујемо Москву, али идемо у ЕУ
Премијер Србије Александар Вучић је дао интервју за најтиражније немачке и швајцарске дневнике „Билд“ и „Блик“ у коме је рекао да нема утисак да ће Србија морати да бира између Брисела и Москве, јер је циљ Србије улазак у ЕУ. Преносимо вам интервју у целости.
Вучић је рекао и да је Србија по питању односа са Русијом у другачијој ситуацији од Украјине, која „тек треба да се одвоји од Русије”.
Господине премијеру, Србија се суочава са сличним питањем као и Украјина: постати члан ЕУ или сачувати блиске односе с Москвом. Како ћете се ви одлучити?
- Наши односи са Русијом су потпуно у реду и нормални. Али наш најважнији циљ у овом тренутку је приступање ЕУ, и то што пре. Европа, то је наш пут. За то ћемо све учинити. Ту нема повратка! Јасно ми је да тај пут неће бити лак. Има много домаћих задатака које треба да урадимо: политичких, економских, социјалне реформе. Морамо да научимо да размишљамо на потпуно другачији начин.
Али сигуран сам: за четири, пет година највећи део тога биће испуњен. Онда нека Немачка и друге државе ЕУ одлучују да ли нас желе или не.
Када постанете чланица ЕУ, поставиће се питање Косова које се 2008. отцепило од Србије. Да ли у томе видите проблем?
- Признавање Косова није на дневном реду за Србију. Али преговарамо са Приштином о побољшању односа. Рећи ћу вам исто што сам рекао и канцеларки Ангели Меркел: нисам претерани оптимиста, видим препреке које су пред нама. Ипак, управо сада први пут искрено верујем да можемо да решимо проблеме. Преговори се одвијају веома добро и сигуран сам да ћемо ускоро потписати споразум који ће бити подједнако задовољавајући и за Србе и за косовске Албанце. Обе стране знају: само заједно можемо да нађемо решење.
Да ли то значи да ћете приступити НАТО-у?
- То је веома шкакљиво питање. Морате имати у виду: НАТО је бомбардовао Србију 1999. године. Данас имамо добре односе са НАТО савезом. Куда ће нас то одвести, видећемо.
Украјина се бори за државно јединство. Да ли верујете да ће Москва вратити Крим?
- Формулисаћу то овако: од почетка смо подржавали територијални интегритет Украјине, а то укључује и Крим.
Да ли верујете Путину?
- Поштујемо Русију као светску силу и партнера. Више о томе не могу да кажем.
У марту сте посетили Хелмута Кола, шта вам је саветовао?
- Упознао сам и Герхарда Шредера, а волео бих и да упознам Хелмута Шмита. Сусрет са Колом био је упечатљив јер је реч о човеку који много зна о мојој земљи. Дуго смо разговарали о историји Југославије, од Титовог времена па до данас. Али, бивши канцелар је такође показао да је одлично обавештен и о актуелној ситуацији на Балкану.
А Герхард Шредер?
- Он ми је саветовао да се храбро ухватим у коштац с реформама. Ради оно што је добро за људе! Без обзира кад се одржавају избори. И он сам је спровео социјалне реформе у оквиру програма Агенда 2010. И на крају је за то платио.
Како оцењујете улогу швајцарског министра спољних послова Дидија Буркхалтера као шефа ОЕБС-а у сукобу у Украјини?
- Он има тежак задатак и одлично обавља свој посао. Сарађујемо с ОЕБС-ом на многим пољима и министар Буркхалтер нам је важан партнер. Следеће године ћемо чак заједно са Швајцарском председавати ОЕБС-у. Узбудљив задатак!
За време катастрофалних поплава у Србији многи ваши земљаци који живе у Швајцарској патили су заједно са жртвама. Како сте доживели подршку из Швајцарске?
- Помоћ је била импресивна! Материјална помоћ, логистичка подршка, финансијска помоћ у свакој форми. Срдачно захваљујем свим људима у Швајцарској који су у томе учествовали.
Зашто цените Швајцарску и Швајцарце?
- Признајем да ту предивну земљу до сада знам само на основу кратких боравака у њој. Мој утисак је, међутим, да је Швајцарска једна од најлепших земаља на планети. Нарочито ме фасцинира начин на који размишљају Швајцарци: њихова скромност, вредноћа, протестантска вера. Све то ми је веома блиско.
Како Запад да помогне Србији а да при том не увреди Москву?
- Оно за шта бисмо замолили јесте поверење у српско руководство да ћемо испунити оно што смо обећали. Направили смо много грешака, али нико не би поверовао да ћемо постићи оно што смо урадили у последње три године. Желимо да будемо поуздани партнер Немачке и Европе. Такође и поуздани савезник.