ПОЖЕЛЕЋЕТЕ ЊИХОВУ ПЛАТУ: Раде у Србији и зарађују стотине хиљада динара, ево и на који начин!
Месечно зараде као тур-оператери за годину дана!
Распони просечних месечних зарада у Србији су огромни, не само према делатности, већ и регионалном положају.
Консултанти и програмери су најбоље плаћени, зарађују 10 пута више од тур-оператера и запослених у изнајмљивању и лизингу, док су нешто мање разлике међу општинама.
Просечна зарада 360 евра
Просечна зарада исплаћена у Србији, према последњим подацима из октобра ове године, износила је 44.124 динара, односно око 360 евра.
Када се посматра на међугодишњем нивоу, плата нам је овог октобра, како "каже" Републички завод за статистику, била мања 3,2 одсто у поређењу са зарадом у истом месецу лани, а за 0,7 одсто већа је од оне у септембру ове године, пишу Вечерње новости.
Запослени у рачунарском програмирању и консултантским пословима су, у просеку, у октобру зарадили по 165.658 динара.
Скоро четири пута веће зараде од просека имали су запослени у услужним делатностима и рударству, као и они у ваздушном саобраћају.Они су кући однели по 135.558, односно 133.375 динара.
Међу боље плаћенима су и дуванџије, које су "прошле" са по 93.856, а тур-оператери у путничким агенцијама са свега 15.182 динара.
Како се одређују разлике међу зарадама?
Када коментаришу распоне у платама, стручњаци кажу да све зависи с које стране посматрамо толике разлике међу зарадама. У земљама Европске уније, што је земља развијенија минимална зарада је већа, али су и разлике у зарадама од минималца веће.
(ГРАФИК) НАЈНОВИЈА ИСТРАЖИВАЊА: Већина у Србији жели да промени посао
Највећу зараду имали Сурчинци
Са месечним просеком од 74.667 динара, највеће зараде у октобру имали су Сурчинци, око 5.000 динара мање зарадили су становници Костолца. Са "просеком" од око 55.000 динара, "мртва" је трка између Беочина и Београда...
- С друге стране, разлике између сиромашних и развијених градова и општина у Србији јесу значајне и то се може решити само улагањима у регионални развој, али и покретањем људи у неразвијеним деловима Србије - истиче Драгољуб Рајић, привредни консултант.
Ако се говори о зарадама по делатности, за многе није чудно што су на врху листе консултанти, пишу Вечерње новости. Како кажу у Мрежи за пословну подршку, када се погледају какви су нам финансијски закони, и да средња и велика предузећа једино у Србији од земаља региона, морају да раде по две ревизије годишње и да постоји огроман број бирократских процедура, јасно је да фирме онда морају дебело да плаћају те услуге.