Здрава беба и здрава мама: Позитивна страна јутарње мучнине
Непријатни симптоми трудноће повезани су са здравијим бебама.
Нова студија открила је да су мучнина и повраћање код жена у трудноћи заправо добра ствар - жене које су се мучиле са овим имале су мање побачаја и рађале су веће и здравије бебе него оне које нису имале ових проблема. Јутарња мучнина повезана је и са мање дефеката на рођењу и са бољим развојем детета, тврде истраживачи.
Око 85 одсто жена има јутарњу мучнину у трудноћи, кажу истраживачи. Верује се да симптоме јутарње мучнине покреће брз раст нивоа гонадотропина, хормона који се лучи у плаценти. У исто време, релативно висок ниво овог хормона, а и вероватно других хормона који нису идентификовани, може допринети бољем развоју још нерођене бебе, тврде истраживачи.
Још неке мање студије причале су о позитивним странама јутарње мучнине. Дечја болница у Торонту прикупила је податке 10 различитих студија на ову тему спроведених у периоду од 1992. до 2012.
У тим студијама учествовало је око 850.000 трудница. Оне су се бавиле везом између мучнине и повраћања и броја побачаја, превремених порођаја, беба рођених са малом тежином и абнормалностима.
Ризик од побачаја већи је за три пута код жена које немају јутарњу мучнину. Жене старије од 35 година, које су и иначе под великим ризиком од побачаја, мање су у опасности ако имају јутарњу мучнину.
Жене које су имале јутарњу мучнину имале су и мање превремених порођаја, тврде неке од ових студија. Ризик од рођења детета с дефектом такође је мањи за 30 до 80 одсто. Поред тога, деца чије су мајке имале јутарњу мучнину имала су боље резултате на тестовима интелигенције и понашања.
Узимање лекова за ублажавање симптома мучнине и повраћања не утиче на ниво хормона и не шкоди позитивним ефектима који се повезују са јутарњом мучнином, тврди Гидеон Корен из Дечје болнице и водећи аутор овог извештаја.
(БлицЖена)
Погледајте:
ШТА ПОСЛЕ РАЗВОДА: Наставите даље и не плашите се одбијања!
НЕ ЖЕЛИТЕ ДЕЦУ: Ево како то да саопштите родбини и пријатељима!
Тест: Каријера или породица?