Права деце се и даље занемарују
СТРАЗБУР - Земље чланице Савета Европе постигле су напредак у заштити дечијих права, али још постоји тенденција занемаривања свих обавеза на том плану, изјавио је комесар СЕ за људска права Нилс Муижнијекс, поводом 25. годишњице доношења Конвенције УН о правима детета.
"Конвенција је и данас најзначајнији међународни документ за заштиту дечијих права", рекао је Муижнијекс, додајући да су 20. новембра 1989. године, када је Конвенција донета, деца први пут постала пуноправни носиоци људских права.
Он је нагласио да су земље чланице СЕ од 1989. године постигле "значајан напредак" у поштовању дечијих права, али да још постоји тенденција занемеривања свих обавеза на том плану.
Објаснио је да је један од облика кршења права деце њихово стављање у притвор када се нађу у ситуацији имиграната. Такав третман деце, присутан у неким земљама чланицама СЕ, значајно нарушава њихово физичко и психичко стање, навео је Муижнијекс. Он је додао да је притварање деце последица тенденције неких европских политичара да илегалне имигранте изједначе с криминалицима.
Кршење права деце на образовање, упозорио је Муижнијекс, присутно је у бројним земљама, укључујући Француску, Италију, Црну Гору, Македонију, Шпанију и Холандију. Многа деца, међу којима има много Рома, али и оних са инвалидитетом, стављају се у одвојена одељења или школе.
"Сегрегација деце у образовном систему једно је од најгорих облика дискриминације", нагласио је комесар СЕ за људска права.
Конвенцијом УН о правима детета, деци се између осталог гарантује право на име, држављанство, образовање, највиши могући здравствени стандард, заштита од злостављања и израбљивања и право да се чује њихов став.
У Европи, међутим, има 680.000 апатрида, међу којима је много деце. Муижнијекс наглашава да деца треба да држављанство добију што је пре могуће, јер се у супротном смањују шансе за пуно поштовање њихових права. Због економске кризе и смањења буџета, између осталог за помоћ породицама, у европским земљама забележен је повећан процент сиромашне деце. То значи да се повећава број деце која немају адекватну здравствену и социјалну заштиту, домове, нити шансу за образовање.
"Кршења дечијих права могу и морају бити отклоњена. Деца су пуни носиоци људских права, и кључно је да се свест о томе подигне и код оних који донесе одлуке, и међу становништвом. Јачање дечијих права није избор, већ обавеза свих држава", закључио је Нилс Муижнијекс.