Права вредност евра износи 180 динара?
Стрмоглавим скоком евра на чак 116, 73 динара у последња три дана, домаћа валута је достигла нови историјски минимум.
Иако пад динара значи повећање рате за кредите у еврима и веће цене робе из увоза, стручњаци упозоравају да ни овакав курс не одржава право стање српске привреде, већ да би евро реално требао да вреди око 180 динара.
Толика би била права снага динара да се његов однос према евру равномерно усклађивао са стварним променама у Србији и земљама Европске уније од 1994. године, када је Србија након хиперинфлације увела нови динар, који је вредео као тадашња немачка марка.
Драгован Милићевић, професор и економски консултант, објашњава за "Курир" да је реалан курс онај који обезбеђује једнакост куповне моћи у земљи и иностранству.
“Правило је да курс одржава снагу привреде. Србија има слабу привреду а јаку валуту која не представља право стање. Када би се строго гледала наука и однос кретања цена у Србији и Немачкој, касније ЕУ, од 24. јануара 1994. године, када је успостављен нови курсни однос након хиперинфлацијее, равнотежни курс би требало да буде око 180 динара за евро”, тврди Милићевић.
Он додаје да се однос динара и евра прилично равномерно усклађивао све до средине прошле деценије, када је динар почео да јача услед прилива страних инвестиција и веће понуде девиза.
Милићевић сматра да је девизни курс у протеклој деценији био један од главних проблема српске економије, о чему говори и чињеница да је ради одбране прецењеног динара каматна стопа Народне банке Србије била на изразито високом нивоу, што је значило и скупе кредите.
“Ипак, исправљање курса је овог тренутка немогуће и непотребно, јер слаба валута не подстиче извоз, док би индексирана потраживања по кредитима у еврима довела до комплетног банкрота како државе тако и становништва”, закључује Милићевић.